Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Az "összes" szó után többes...

Az "összes" szó után többes számban van a főnév?

Figyelt kérdés

Mindig is azt hittem, hogy egyes számban, úgy is használtam, és úgy is láttam leírva. De több irodalmi műben többes számban van. (Főleg Örkény, és külföldi művek magyar fordításai.)


Tehát, hogy helyes (csak egy random példamondat): Kinyitottam az újságot, és elolvastam az összes cikket, vagy kinyitottam az újságot, és elolvastam az összes cikkeket?


Köszönöm előre a válaszokat! :)


2013. júl. 23. 23:13
 1/7 anonim ***** válasza:
Általában egyes számban, néhány régies és történelmi példa kivétel. (Esküszöm az összes szentekre / minden szentekre.)
2013. júl. 23. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Én még sosem hallottam/olvastam úgy, hogy többes számba rakták volna a főnevet utána.
2013. júl. 23. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

"az összes cikket" a helyes

Egyrészt lehet rossz a fordítás, másrészt lehet régies amikor úgy látod, hogy összes cikkeket.

2013. júl. 23. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
A nyelvtantanárom mondta, hogy csak különleges esetekben kell a többes szám.
2013. júl. 23. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 BringaManó ***** válasza:

Pl. XY összes művei, minden idők (legjobb énekese), minden körülmények között stb.


Vö.:

[link]

[link]

[link]

...

2013. júl. 23. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:
Általában egyes számú. Külföldön, például az angolok többes számban használják, de valószínű, ha így is fordítják, az rossz. Régi regényekben pedig sok olyan szó/kifejezés van, ami ma helytelennek számít.
2013. júl. 24. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

A pécsi uránvárosi Tesco-ban mindig azt mondták be a hangosbemondóba, hogy "vegyék igénybe összes működő pénztárainkat".

Nagyon zavart.

2013. júl. 25. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!