Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy helyes? Nyelvű vagy...

Hogy helyes? Nyelvű vagy nyelvü? Hosszú ű-vel írjuk vagy röviddel?

Figyelt kérdés
A Gyakori kérdések helyesírás-ellenőrző rendszere az utóbbi változatot húzta alá pirossal, de én nem bízok a gépi helyesírás-ellenőrző programokban.
2013. szept. 20. 18:46
 1/8 anonim ***** válasza:
Nyelvű. De amúgy google.com és lőn válasz.
2013. szept. 20. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

1. Hallgass a füledre: a szavak végén a legtöbbször hosszan ejtjük az ú, ű hangokat, tehát hosszúval is kell írni.

2. A melléknevek végén mindig hosszú az ú, ű; a főnevek végén ritka kivétel a rövid u és ü; ez a toldalék pedig (az -ú, -ű melléknévképző) mindig hosszú.

2013. szept. 20. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Nos, néhány melléknév:

hindu, liszu, urdu, meg még más hasonlók.

2013. szept. 20. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Akh. 24. pont: "A melléknevek végén mindig hosszú ú, ű van: domború, homorú, hosszú, savanyú, szomorú; gömbölyű, gyönyörű, könnyű, nagyszerű, szörnyű; stb."

[link]


A felsorolt három szó egyrészt nem magyar eredetű, másrészt többes szófajú, azaz lehet főnév és melléknév is; szerintem ezek miatt kivételek.

A "meg még más hasonlók"-ra pedig igazán kíváncsi lennék, hogy mennyit tudsz még összeszedni...

2013. szept. 20. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a választ! A harmadik hozzászóló közbevetéséhez csak annyit fűznék hozzá, hogy néha azért komolyan lehet venni azt a mondást, hogy „kivétel erősíti a szabályt”.
2013. szept. 20. 21:19
 6/8 BringaManó ***** válasza:

@„kivétel erősíti a szabályt”:

Jaj, ne, kérlek, ne, ez egy félrefordíott-félreértett-félremagyarázott baromság.

(Mármint ebben a félreértett formájában baromság, eredetileg nyilván volt értelme – de erről most nem írok, aki kíváncsi, úgyis megtalálja, a magyarázatokat, gondolom. Amellett, hogy hamar megöregszik. Ha már a hülye mondásoknál tartunk. :-) Ha meg valaki mégsem öregszik meg hamar, akkor ő a kivétel, aki erősíti a szabályt...)

2013. szept. 21. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Jogos a helyreigazítás, a mondás abban a formában, ahogy megfogalmaztam, tényleg oltári nagy hülyeség. Nem is mentegetőzöm emiatt, elismerem, hogy alaposan mellé lőttem, és megkövetek mindenkit, akit akaratlanul „félrevezettem”.


[link]

2013. szept. 21. 11:24
 8/8 anonim ***** válasza:

Ezek a kivételek röviden összefoglalhatók, mint népek, nyelvek, vallások nevei. Másrészt tekinthetjük úgy, hogy a szabály megfogalmazója csak azokra a melléknevekre gondolt, amelyek csak melléknevek, nincs egy másik szófajuk.

Fejből nem tudok többet, de a Nyelv enciklopédiájának végén fel van sorolva egy csomó nyelv, és abból kiválogathatók.

A nyelvű már csak azért is hosszú, mert az -ú, -ű képzővel képezték.

2013. szept. 21. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!