Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Az iwiwen helytelenül írták...

Az iwiwen helytelenül írták Luxembourg (a város) nevét, Luxemburgnak. Ezt lehet jelenteni valahol?

Figyelt kérdés
Vagy ez csak engem zavar?
2008. júl. 10. 08:41
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
79%
Szerintem meg a Luxemburg a helyes, teljesen rendben van.
2008. júl. 10. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
82%

nem helytelen, hanem írásmód.


Bécset sem "Wien"-nek mondjuk és írjuk.

2008. júl. 10. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:
Ha nem lennék benne biztos, nyilván nem írtam volna ki ezt a kérdést. Az országot Luxemburgnak, a fővárost Luxembourgnak írjuk. Aki nem hiszi, járjon utána (A magyar helyesírás szabályai, 11. kiadás, 318. oldal).
2008. júl. 10. 09:29
 4/16 anonim ***** válasza:
40%
Az ilyen ügyeket az Interpolnál és a CIA budapesti kirendeltségén kell jelenteni.
2008. júl. 10. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
88%

Ezen analógia alapján akkor mi a helyes: Strasbourg, vagy Strassburg? Az első, ahogy manapság írják, franciásan, miután immár sokadszorra Franciaországhoz tartozik a város. Az utóbbi a történelmi, németes alak, ez terjedt el Magyarországon is, és a mai napig lehet találkozni vele magyar szövegekben.


Vagy mi a helyes? Pozsony, vagy Bratislava? A szlovák fővárost Bratislavának hívják, miért ír akkor mindenki Pozsonyt Magyarországon? És emiatt miért nem reklamál senki?


Ezzel csak arra szerettem volna rámutatni, hogy álproblémáról van szó. Luxemburg egyébként is olyan kicsi ország, hogy majdnem csak a fővárosából áll (meg 16 faluból). Szerintem teljesen egyértelmű így is, hol lakik az illető...

2008. júl. 10. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
81%

és még igazad sincsen.


A város

a német írásmód szerint Luxemburg

a francia szerint Luxembourg

a sajátuk szerint meg Lëtzebuerg

2008. júl. 10. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
63%
Kedves kérdező, ebbe úgy látom, csúnyán belebuktál. De a helyedben és sürgősen jelenteném az ezzel foglalkozó hatóságnak, mert ha nem akkor te csúnyán bedühödsz, és ki tudja talán még 2x leírod, hogy neked van igazad...:D
2008. júl. 10. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:
Kedves 5. válaszoló, amit leírtál, mind igaz, csakhogy a magyarok nem a német helyesírás szerint írják, hanem a magyar megállapodás szerint. Ami Luxembourg. Persze oltogatni mindig könnyebb, mint utánanézni és csendben maradni, tudom. :)
2008. júl. 10. 11:46
 9/16 A kérdező kommentje:

És ha nekem nem hisztek, akkor nézzétek meg ezt:


[link]


Ajánlom figyelmetekbe az L betűs részt. Nyilván az oldal szerkesztője (akinek nem mellesleg ez a szakterülete) is rosszul tudja, meg a Magyar Tudományos Akadémia is (ők szerkesztik a szabálykönyvet).

2008. júl. 10. 11:49
 10/16 anonim ***** válasza:
78%

érdekes ezt a kommentet olyantól olvasni, aki úgy gondolja, tökmindegy, hogy azok akiké miként is neveznek valamit, azt úgy kell nevezni, ahogy nekünk megfelel...


szerintem mindhárom írásmód megfelelő. Szinted meg nyilván nem. Ami részemről a te magánügyed, és a véleményem is meg van miatta rólad, meg nyilván neked is rólam.

Viszont a dolog csak téged zavar. :D

2008. júl. 10. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!