Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mi a "fejedelmi többes"...

Mi a "fejedelmi többes" jelentése?

Figyelt kérdés
Kérlek alkossatok értelmes mondatot vele!
2009. nov. 21. 22:57
 1/7 anonim ***** válasza:
87%

A "fejedelmi többes" vagy "királyi többes" az, amikor valaki többes számban beszél magáról.

Pl. "Alkossunk embert, a saját képmásunkra!" Mondja Isten a Bibliában. Valahol a Teremtés könyvében van. Bocsi, de nem tudom most megmondani, hogy pontosan hol.

A lényege az, hogy kiemelje a tett, vagy éppen a tett végzőjének fontosságát, magasabbrendűségét.

Jelen esetben a Biblia ezzel a mondattal arra helyezi a hangsúlyt, hogy az ember a teremtés koronája. A legfőbb teremtmény.

Remélem érthető voltam.

2009. nov. 21. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

-Ma belenéztem a tükörbe. Olyan szépek vagyunk.

-Mi ez a királyi többes?

-Hát én és magam.


itt egy példa a királyi többesre. az értelmet ne keresd, fogd fel faviccnek. olyankor használod amikor meglepődsz azon, hogy a másik többesszámot használ.

2009. nov. 21. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

a fejedelmi többest az uralkodók használták.

pl.:

"mi XIV. lajos..."

értelme az volt, hogy az uralkodó ezzel is kifejezte, hogy ő egy az országával, a népével, ha megszólal, az annyi, mint ha minden alattvalója szólalt volna meg.

2009. nov. 21. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Igen. Az előzőnek igaza van.

Uralkodói rendeletek gyakran kezdődtek így.

"Mi, IV. Béla (vagy akárki, aki épp kiadta a rendeletet), Isten kegyelméből ... királya" stb.

2009. nov. 21. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Az állam én vagyok! :)
2009. nov. 22. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Ez mitől fejedelmi többes?
2009. nov. 22. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
98%

hát mert fejedelmek vagy királyok használták, és többes szám első személyben beszéltek magukról.


Egyébként ennek az is az oka volt, hogy általában nem egyetlen cím birtokosai voltak ezen személyek, és hogy nyelvtanilag egyeztetve legyenek a ragok vagy a megfelelő szerkezetek.


Például:


"Mi, II. Henrik, Anglia királya, Normandia, Aquitánia és Gascogne hercege, Anjou, Maine és Nantes grófja, és Írország uralkodója, ezennel elrendeljük, hogy ..."


Tehát ezzel is nyomatékot adnak a mondanivalónak, hiszen nem egyetlen ember mondja, hanem mindezen címek birtokosa, és több ember szava nyomatékosabban hat. Persze mindezen több személy egyetlen embert takar, példánkban történetesen II. Henriket, aki mindezen személy egyszerre volt.

2009. nov. 23. 02:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!