Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Kell (ene) hogy-szerkezetben...

Kell (ene) hogy-szerkezetben mikor kell vessző?

Figyelt kérdés

Az Osiris Helyesírásban (330. o.) van két mondat:

Kell, hogy kimossam.

Kell hogy legyen igazság. (itt miért nincs vessző?)



És ezekben a mondatokban kell vessző?


Azt kell hogy mondjam.

Erről szó kell hogy essen.

Engedély kell, hogy elmehessen.

Sok idő kell, hogy elkészüljön.



#helyesírás #magyar #vessző #szerkezet #kell hogy #kellene hogy
2014. máj. 10. 00:49
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
0%
Hogy előtt mindig kell vessző.
2014. máj. 10. 06:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 BringaManó ***** válasza:
95%

Mint olvashattad te is, az igekötő elhelyezkedésével kezdi a magyarázatot, és ez az – első látásra meglepő – két mondat is abban különbözik egymástól, hogy a "Kell, hogy kimossam"-ban az igekötő az igéhez tapadva marad, nem „szövődik át”, ahogy az OH. fogalmaz: „A kell, hogy kimossam típusú szerkezetben kötelező a kötőszó előtti vessző használata.”

(Valóban nem magyarázzák el igazán érthetően, hogy itt a „típusú szerkezet” arra utal, hogy – az első mondatban tárgyalt példákkal ellentétben – itt az igekötő az igéhez tapadva marad.)


Remélem, így már érthető!


(Most arra nem tértem ki, hogy egyetértek-e ezzel az egésszel, vagy tetszik-e nekem – nem is tudom még igazán :-) –, csak a kérdésre próbáltam meg válaszolni, remélem, sikerült.)


-----


Bemásolom a szóban forgó bekezdést, hátha valakinek nincs OH.-ja:


Az írásgyakorlatban a mondatátszövődésnek az a formája okozza a legnagyobb gondot, amikor a főmondat a kell igét tartalmazza, és a mellékmondat igekötős igei állítmányának igekötője szövődik át a főmondatba: „Ki kell(,) hogy mossam a függönyt.", „El kell(,) hogy induljak a találkozóra.” Ilyenkor fakultatív a vesszőhasználat. Ez ebben a formában nem hibáztatható. A „kell, hogy kimossam” típusú szerkezetben kötelező a kötőszó előtti vessző használata, a „ki kell(,) hogy mossam” szerkezetben azonban nem. A „ki kell mossam” szerkezetben viszont csak a vessző nélküli írásmód a helyes. A „ki kell(,) hogy mossam” vessző nélküli használatának mintájára indokolt a nem igekötős igékkel alkotott formákban is a vessző elhagyása a hogy kötőszó előtt: „Kell hogy legyen igazság.”

2014. máj. 10. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm, az igekötős mondatátszövődést értem, és azt is, hogy a ''Kell, hogy kimossam'' esetében kell vessző, mivel ez nem mondatátszövődés. De a ''Kell, hogy legyen igazság'' mondatban sincs mondatátszövődés, tehát szerintem itt is kéne vessző.
2014. máj. 10. 10:58
 4/12 A kérdező kommentje:

www.e-nyelv.hu/2008-03-26/kell-hogy-legyen


Én úgy értelmezem, hogy a vesszőt elhagyni csak akkor lehet, ha átszövődés van. Ha nincs, akkor ki kell tenni a vesszőt.

2014. máj. 10. 11:05
 5/12 A kérdező kommentje:

Kell, hogy várj.

Itt is elhagyható a vessző ezek szerint?

2014. máj. 12. 21:13
 6/12 anonim ***** válasza:
93%

Húú, ez nagyon izgalmas!

Ebbe eddig nem gondoltan ilyen módon bele, de most már értem a saját ösztönös húzódozásomat az ilyen mondatszerkezetek használatától.

Inkább meg szoktam kerülni ezt a felállást olyasmivel, hogy "ki kell mosnom", "meg kell mondjam, hogy", "az igazságnak ki kell derülnie" stb.

Amúgy nem magyartalan egy kicsit ez az egész? Lehet, hogy tévedek, ne harapjátok le a fejemet érte! :)

2014. máj. 13. 07:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 bloodbunny ***** válasza:
74%

A "hogy" elé akkor kell vessző, ha nélküle is kell, vagy a "hogy" nélkül nem is értelmes a mondat. Ha a "hogy" nélkül nem kell vessző, akkor vele sem.


Kell kimossam - értelmetlen, kell a "hogy" és a vessző.

Kell legyen igazság - nem kell vessző.

Azt kell mondjam - nem kell vessző.

Erről szó kell essen (helyesebben "essék") - nem kell vessző.

Engedély kell elmehessen - értelmetlen.

Sok idő kell elkészüljön - értelmetlen.

El kell [hogy] menjek, el kell [hogy] engedjelek, el kell [hogy] felejtselek stb. - nem kell vessző.

2014. máj. 17. 03:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 bloodbunny ***** válasza:
A 2. válasz precíz. Miért csak 56%-ot kapott?
2014. máj. 17. 03:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

Mert ez itt a Gyakorikérdések.hu, ahol a több éves tapasztalat azt mutatja, hogy a kapott százalék közel sem mutatja egy-egy válasz helyességét. Mondhatjuk úgy is, hogy a GYK a mindenféle szedett-vedett népség gyülekezőhelye, beleértve az idióta trollokat is.

Üdv a fedélzeten, újonc. :D

2014. máj. 17. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
A "lelki toprongyokról" nem is szólva, ugye, Bertám? :)))
2014. máj. 17. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!