Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Légy jó! Ebben a mondatban az...

Légy jó! Ebben a mondatban az egész az állítmány, vagy csak a légy?

Figyelt kérdés

2014. máj. 15. 17:38
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
20%
Csak a légy.
2014. máj. 15. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
És a jó az minőségjelző?
2014. máj. 15. 17:57
 3/12 anonim ***** válasza:
0%
Igen.
2014. máj. 15. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem meg az egész. Nyilván a kérdező sem véletlen tette fel a kérdést, nem olyan egyértelmű.


Pl, ha az a mondat, hogy "te nagyon ügyes vagy", akkor itt az állítmány az "ügyes vagy", nem pedig a "vagy". Névszói-igei állítmány a helyes megnevezés. Tehát szerintem az egész mondat állítmány, és rejtett alany a "te".

2014. máj. 15. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

Közben látom teljesen tévútra vezetted a kérdezőt, úgyhogy kerestem bizonyítékot:


[link]


"Légy egy fűszálon a pici él. (József Attila)"


"A mondat állítmánya a felszólító módú, jelen idejű, egyes szám második személyű kopula és az alanyesetben álló főnév (légy él) alkotta névszói-igei állítmány, melynek alanya a kopula személyragjával kifejezett egyes szám második személy. (Az állítmány jelentésviszonya alapján azonosító. Elemzéséről l. lentebb.)"


Tehát a teljes mondat állítmány: LÉGY JÓ.

2014. máj. 15. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm!


És ebben a mondatban:

Legyen békesség!

?

2014. máj. 15. 18:08
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

Itt a bekesseg az alany es a legyen egy felszolito modu ige. (Probald ki kijelentomodban: "bekesseg van", maris nem kerdes, hogy mi micsoda. Lasd meg: Geza elmegy. Geza menjen el! Geza elmegy? Geza elmehetett volna. Nem szabad megijedni az igemodoktol.)


Amugy a legy jo eseteben a jo azert sem minosegjelzo, mert ahhoz, hogy jelzo legyen eleve kell egy jelzett fonev (vagy nevmas). Tehat jelzo csak jelzos szerkezetben fordulnak elo, tobbnyire a jelzett szo elott:

A jo konyv. Szep Helena.


Amint nem ez a helyzet, maris allitmany:

A konyv jo. Helena szep.


Es ha innen folytatjuk: Helena legyen szep! Maris egy hasonlo mondatunk van, mint a Te legy jo. CSak itt elhagyjuk azt hogy te, ott meg nem hagyjuk el azt, hogy Helena.


Amugy nagyon ritkan jelzot a jelzett szo moge lehet rakni, ami igy fest:


Helena, a szep. De akkor megint nem ez onmagaban az allitmany, hanem van egy masik dolog, ami allitmanykent mukodik:


Itt jart Helena, a szep.

2014. máj. 15. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
Ma is tanultam valamit.Akkor elnézést kérdek a Kérdezőtől, mert eddig rosszul tudtam.
2014. máj. 15. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Semmi baj :)
2014. máj. 15. 21:59
 10/12 mustafa33 ***** válasza:
60%
A légy nem állítvány. A légy az röpítmény.
2014. máj. 16. 04:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!