Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy írjuk? BUÉK, vagy BÚÉK?

Hogy írjuk? BUÉK, vagy BÚÉK?

Figyelt kérdés

Nekem a logikus hosszú Ú-val lenne, hiszen Boldog Új Évet Kívánunk, de a tv-ben kiírva és több helyen is láttam U-val.

Most akkor melyik helyes?


2010. jan. 1. 13:24
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
20%
én BUÉK-nak írom,de valaki másnál láttam azt, hogy BÚÉK..de szerintem a BUÉK a helyes,ha már a tv-ben is igy irják :)
2010. jan. 1. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim válasza:
93%
BÚÉK, szerintem
2010. jan. 1. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 A kérdező kommentje:
Köszi
2010. jan. 1. 13:39
 4/24 anonim válasza:
90%
Kérdésben a válasz, természetesen úgy kell helyesen rövidíteni, ahogy írni is. Az csak egy dolog, hogy a sok kis bölcsész a tv-nél még helyesen írni se tud.
2010. jan. 1. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 anonim válasza:
87%
BÚÉK
2010. jan. 1. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 anonim ***** válasza:
87%
A BUÉK története az, hogy régebben, amikor még a kalapácsos írógéppel írtak, akkor nem igazán volt hosszú Ú betű. Ezért lett a BÚÉK BUÉK. Amúgy helyesen egybeírva, végig nagy betűvel, hosszú ú-val kell írni: BÚÉK.
2010. jan. 1. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 anonim ***** válasza:
87%
Biztos, hogy BÚÉK.
2010. jan. 1. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 anonim ***** válasza:
93%

A kérdéses rövidítés a Boldog új évet kíván mondat szavainak kezdőbetűiből ered. Azaz az ú betű mindenképpen hosszú benne. Viszont az eddigi válaszok közül egy sem volt helyes, ugyanis "A különírt szavakból álló szókapcsolatok rövidítése általában annyi (ponttal elkülönített) tagot tartalmaz, ahány különírt szóból áll a rövidített szókapcsolat." (HSz. 277. a) pont)

Példaként hozza a szótár pl. az i. sz. illetve a B. ú. é. k. rövidítéseket is.

A helyesírásban pedig nincs olyan, hogy "szerintem". :)


-helyesíró-

2010. jan. 1. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 anonim ***** válasza:
98%

A helyesíró azt is tudhatná, hogy a helyesírásban elég ritka a helytelen, sokkal inkább helyes azt mondani, hogy a "normától eltérő".

Amúgy valóban B. ú. é. k. a helyes, azonban a szokásjog már a BÚÉK változatot is "elfogadja". Ami ellen harc megy, az a rövid u-s változat.

2010. jan. 1. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 anonim ***** válasza:
91%
A helyesíró tudja ezt is, de ha már helyes (normakövető) írásról van szó, akkor a szabályzat és a szótár címét is változtatni kellene. Úgy látszik, még én is a megszilárdult szóhasználattal éltem, de ez legyen a legnagyobb hibám, hogy nem helyesnek nevezek bizonyos, a szótár és a szabályzat alapján nem létező formákat.
2010. jan. 1. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!