Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A ". " után nagybetűvel kell...

Eddard Stark kérdése:

A ". " után nagybetűvel kell írni a következő szót?

Figyelt kérdés

Csak azért, mert láttam mindkét variációt. Valahol nagybetűvel kezdődik a következő szó, valahol meg kicsivel. Például:

Lementem a boltba tejért... de otthon felejtettem a pénztárcámat.

Lementem a boltba tejért... De otthon felejtettem a pénztárcámat.

Most melyik helyes?

Tudomásom szerint nagybetűvel kell kezdeni, de láttam könyvben úgy leírva, mint ahogy az első példa...


2014. júl. 12. 01:03
 1/7 A kérdező kommentje:

FIGYELE, FIGYELEM, FIGYELEM!!!


Elrontottam a kérdést, elnézést kérek! A kérdésben nem egy pontot akartam írni, hanem hármat! Tehát javítva:

A "..." nagybetűvel kell írni a következő szót?

2014. júl. 12. 01:07
 2/7 A kérdező kommentje:

A francba! :D


Na, így már jó:


A "..." után nagybetűvel kell írni a következő szót?

2014. júl. 12. 01:10
 3/7 anonim ***** válasza:
2. verzió.
2014. júl. 12. 02:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Ez így két külön mondatnak minősül, mert az első csak egy befejezetlen gondolat, így nagybetűvel kezdődik a következő.
2014. júl. 12. 02:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
0%
Monnyuk ez egy rossz példa, mer ide vessző kéne, nem pontok sokasága. Gondókozz jobbon!
2014. júl. 12. 07:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 2xSü ***** válasza:
100%

A hármaspont a gondolat…, hogy is mondjam…, gondolatmenetbeli elakadását is jelölhet. Ebben az esetben az a kérdés, hogy a megakadás lezárja-e a mondatot. Amúgy sem mindig tiszta, hogy egy gondolatsort hogyan tagoljunk mondatokba, egy hosszabb gondolatsort egy mondatban fogalmazunk-e meg, vagy több mondatban. Szerintem – bár nem vagyok nyelvész – nincs gond a következők közül egyikkel sem:

„Sebaj – gondoltam –, lemegyek a boltba tejért…, illetve csak lemennék, ha nem éjjel három óra lenne.”

„Sebaj – gondoltam –, lemegyek a boltba tejért… Illetve csak lemennék, ha nem éjjel három óra lenne.”


A hármaspont jelölhet hiányt is, például a magyar ábécé betűi: a, á, b, c, cs … p, q, r … v, w, x, y, z. Vagy egy másik példa: „Az nem igazán törvény, ha egy adott bűncselekményhez nincs szankció rendelve. Minden normális törvény úgy hangzik, hogy »aki … dolgot csinál, azzal … bűncselekményt követi el, ami … év elzárással büntethető«.”. Mondjuk ilyen esetben szokták még szögletes zárójellel is kiemelni a hiányzó részt: „aki […] dolgot csinál, azzal […] bűncselekményt követi el, ami […] év elzárással büntethető”.


Amúgy a Magyar helyesírás szabályai nem sokat ír a hármaspontról, annak használatáról.

2014. júl. 12. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 BringaManó ***** válasza:
94%

Attól függ, új mondat-e. A te példádban szerintem mindkét eset elképzelhető. Az OH-ból másolok 1-2 részletet, ezekben egyértelműbb a helyzet:


"(...) Nincs szükségszerűen másodlagos grammatikai-szerkezeti tagoló szerepe a váratlan fordulatot jelölő gondolatjelnek, hiszen bármely mondatrész elé kitehető: Oda szeretnék menni hozzá, de - félek tőle, valamint a szaggatott, töredezett előadásmódra vagy elhallgatásra utaló

három pontnak: Nem tudom..., miért..., miért tettem..."


"A három pont a mondaton belül is kifejezhet félbeszakítást, töredezettséget, elhallgatást vagy kihagyást. Ilyenkor szóköz nélkül kapcsolódik az előtte álló szó utolsó betűjéhez, ellenben a következő szó első betűje elé szóközt teszünk: Én olyan... nehéz felfogású ember vagyok."


"»De most... egyiket sem találtam a helyén, legalábbis a titkárnők, akár a papagájok, mondogatták: házon kívül van, házon kívül van.«"


"»Szegény ördög, már tavaly elpatkolt... khe... khe... pedig fiatalabb volt nálam, igaz, Ella?« (Déry Tibor)."

2014. júl. 12. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!