Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ha egy állításhoz hozzá...

Ha egy állításhoz hozzá szeretnék fűzni egy plusz információt, de aztán még folytatom az állítást, akkor jó ez az írásjelezés? (a mondatot lásd lenn)

Figyelt kérdés

"A fiút Mártonnak hívták - az apjáról nevezték el - és Marcinak szólították."

Köszi a választ.


2014. júl. 29. 09:00
 1/6 anonim ***** válasza:

Szerintem túlbonyolítod. Egyszerűbb lenne:

"A fiút az apja után nevezték el Mártonnak, és Marcinak szólították/becézték."

2014. júl. 29. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem jó ahogy írtad. Esetleg még zárójel is szóba jöhet, de igaza van az elsőnek is abban, hogy a köznyelvben nem nagyon fordul ez így elő.
2014. júl. 29. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 BringaManó ***** válasza:
92%

Szerintem meg Berta verziójában – a sorrend miatt – a kelleténél nagyobb hangsúlyt kap, hogy az apja után nevezték el így.

Ha az eredeti értelmét akarnád megőrizni, akkor inkább:

"A fiút – az apja után – Mártonnak nevezték el és Marcinak szólították/becézték."

Így meg végül mégsem lett bonyolulttalanabb. :-)


Nem tudom, a köznyelv alatt mit értetek, de szerintem írásban teljesen jó az eredeti is (márpedig a kérdés írásos közegre vontkozott).


(Persze gondolatjelekkel!)

2014. júl. 29. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat! ment mindenkinek a like.

Viszont a lényeg nem az elnevezése, hanem, hogy a neve Márton volt. Ezért maradok az eredeti változatnál. Remélem nem hiányzik a vessző.

2014. júl. 29. 21:01
 5/6 BringaManó ***** válasza:
89%

Az alábbi alapján azt gondolom, hogy a "A fiút Mártonnak hívták és Marcinak szólították." mondatba nem kell vessző:


OH.325.:

"...nincs vessző az állítmányok között, ha rendelkeznek ugyan külön bővítményekkel, de a két bővítmény azonos módon kapcsolódik az állítmányi alaptaghoz, így párhuzamos szerkezetet alkotnak, s a két szerkezet között tisztán kapcsolatos a viszony: »János kávét ivott és süteményt evett.« ..."


A beékelődő tagmondat ezt nem befolyásolja:

"A fiút Mártonnak hívták – az apjáról nevezték el – és Marcinak szólították."

2014. júl. 29. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
köszi!
2014. júl. 30. 19:06

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!