Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért írja annyi ember a...

Miért írja annyi ember a megbocsátani szót megbocsájtani-nak?

Figyelt kérdés
Vagy mindkét írásmód helyes?

2014. aug. 27. 13:24
1 2
 11/18 BringaManó ***** válasza:

ki tiltott, mit tiltott? :-o

ki a gyengécske nyelvész? (szerencsére biztos, hogy nem én :-), de Grétsy vagy Kovalovszky?)

mi fáj, akarsz róla beszélni?

2016. márc. 4. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
"Ma a köz- és irodalmi nyelvben csak a bocsát változat helyes". Ezt a kizárólagosságot nevezem tiltásnak. A harmadvonalbeli nyelvész Balázs Géza, a Nyelvművelő kézikönyv pedig idestova 36 éves, ami a nyelvtudományban legalább annyi idő, mint a molekuláris biológiában. Ma valamire való nyelvész nem ír le ilyet, hogy "csak ez az alakváltozat a helyes". Egyébként ugyanaz a Grétsy, aki a hivatkozott Nyelvművelő kézikönyv egyik szerzője, (de aki Balázs Gézával ellentétben képes az idővel haladni) egy későbbi könyvben (Tinta kiadó) ármyaltabban, megengedőbben fogalmaz fogalmaz: "Ez a forma enyhén népiesnek számít, de egyre inkább terjed a köznyelvben is." Nem ítélkezik, megállapít.
2016. márc. 4. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
És még egy Grétsy: [link]
2016. márc. 4. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 BringaManó ***** válasza:
kik az első vonalbeliek? (vagy akiket te favorizálsz, miattam lehet másod- is)
2016. márc. 5. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
Én nem favorizálok senkit, mert az ultraliberálisokat, mint Kálmán László vagy Nádasdy Ádám sem szeretem, de az biztos, hogy Balázs Géza képességben ezek alatt van. Grétsyt tiszteltem, mert nagyon intelligens és kellemes ember, de az idők rajta is túlhaladtak. A politikai rendszerváltással együtt megtörtént a nyelvészeti rendszerváltás is a morfológiától és nyelvműveléstől a megfigyelésen alapuló leírásig és kommunikációelméletig.
2016. márc. 5. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 BringaManó ***** válasza:

a politikai rendszerváltásnak van köze a nyelvészetihez?

(vagy egyszerűen csak legutóbb kb. egybeesett ez a kettő időben? bizonyára korábban is voltak fejlődési lépcsői a nyelvészetnek, akár két rendszerváltás között is.

én nem értek ehhez, nem látok, nem is láthatok rá az összefüggésekre, lehet, hogy vannak, csak kérdezem.)


és akkor most mi a helyes vonal, ha érdekel valakit az "arany középszer" – közérthető módon, csak műkedvelő amatőröknek, érdeklődő laikusoknak szánva –, akkor honnan lehet megfelelő ismereteket, véleményeket, iránymutatásokat megtudni? ha név nincs, akkor weboldal/könyv/egyéb van?

(mert ha se BG, se a Nyest, se Nádasdy nem jó, sem a tanárok, mert alulképzettek(?), sem Grétsy papa, mert az idő túlhaladta (amivel persze semmi baj nincs, mert ha egy 84 éves emberen nem haladna már kicsit túl az idő, akkor jól néznénk ki... :-), akkor kire/mire érdemes ma hagyatkozni?)

2016. márc. 5. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:
Van köze a politikai rendszerváltozáshoz, mert ahogyan a szocializmusban előírták, hogy hogyan gondolkozz, úgy írta elő a nyelvművelés is a helyes formákat. A rendszerváltással eljött a pluralizmus és a szabadság és a liberalizmus is. Az iránymutatásról: többféle szemlélettel is meg lehet ismerkedni, bár manapság népszerűsítő nyelvészet nem nagyon van, és ki-ki eldönti, hogy melyik nézetet osztja. A liberális oldalt képviseli a nagyon informatív és szakszerű nyest.hu.
2016. márc. 5. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 BringaManó ***** válasza:

OK, a Nyest témáit én is szeretem, csak szinte minden cikkben van valami, ami miatt felhúzom magam, hogy miért kell olyan hülyén csinálni (túl részletesen / túl felületesen / túl kormányellenesen / túlságosan kőbevésettként előadva a véleményt / túlságosan ajánlásként kezelve a szabályt / stb.), ráadásul arra sincs sok hajlandóság bennük, hogy a hibáikat elismerjék és korrigálják. Ha más hibázik, vagy nem szakszerű, akkor kíméletlenül osztják, de ha náluk nem stimmel valami, akkor legyen az olvasó elnéző, mert ők vagy szabadidejükben csinálják, vagy azért nem tökéletes, mert csak könnyed ismeretterjesztést folytatnak... Na de nem folytatom. OK, kétségtelenül informatív. – Viszont ha KL neked nem jön be, akkor nyilván a Nyestet sem ajánlod...


Na de kicsit visszakanyarodva:


"amit ez a gyengécske nyelvész képvisel"


egyáltalán nem biztos, hogy ő írta azt a tanácsot (amely a Nyelvművelő kézikönyvből idézett) – de persze tudom, hogy az ő neve alatt fut az oldal, úgyhogy ez max. enyhítő körülmény, esetleg. :-)


"Ezt a kizárólagosságot nevezem tiltásnak."


szerintem csúsztatás tiltásnak nevezni, inkább a "köz- és irodalmi nyelv" meghatározásában van eltérés (de szerintem te is értetted, hogy nem tilt, hanem csak nem tekinti az ún. "nyelvi norma" részének, de attól még szabad használni. az inkriminált mondat második fele is mutatja, hogy szó sincs tiltásról.


"a Nyelvművelő kézikönyv pedig idestova 36 éves"


Igen, de az e-nyelv.hu mellett további "enyhítő körülményként" szeretném felhozni, hogy akkor még csak 32 éves volt az i. m. :-), ráadásul egy későbbi tanácsukban az általad idézett, korszerűbb szöveg is olvasható:

[link]

(azt viszont biztos nem BG írta)


Ja, az viszont még külön érdekesség: az e-nyelven általában a helyes alak(ok)at szokták a bejegyzések címébe írni. Namármost ehhez képest a 2012-es – "konzervatívabb" idézetet tartalmazó – bejegyzés címe: "bocsát/bocsájt", ami világosan mutatja, hogy nem, nem "tilt"! Az újabb keletű bejegyzés fölött – amelyben idézik, hogy "egyre inkább terjed a köznyelvben is" – a cím: "megbocsát". (Ergo ha több forma is van, akkor ők arról (is) tájékoztatnak, hogy melyik a "hivatalos".)

És a teljesség kedvéért: egy harmadik bejegyzés is van, az is "régi", 2012-es, de már a kéziszótárbeli idézet van benne (a címben mindkét formával):

[link]


[ez már kezd egészen Nyest-szerű szőrszálhasogatás lenni... :-) ]

2016. márc. 6. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!