Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Segítene valaki három szót...

Segítene valaki három szót elemezni? (utánuk, bölcsődések, mentek)

Figyelt kérdés

2014. szept. 7. 17:41
 1/3 BringaManó ***** válasza:

(személyjeles) határozószó:

után (névutó) + T/3 személyjel;


(többesszámú) főnév:

bölcső (fn.) + -da/-de főnévképző > bölcsőde + -s melléknévképző > bölcsődés + többes szám jele > bölcsődések


A mentek többféle is lehet ("én mentek" / "ti mentek" / "ők mentek"), valamelyiket próbáld meg megcsinálni egyedül (te is dolgozz valamit :-), én meg kijavítom...

2014. szept. 8. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 Protonpumpa ***** válasza:

Elmélkedtem kicsit, mi a helyzet az "utána" szóval. És igen, asszem, tényleg határozószó. Személyes névmási határozószó. Mint: rá, bele, neki, tőle, róla.


[link]


Ezek közül a "hová?" jelentésűek gyakorta használatosak igekötőként is. Tehát az "utána" az is egyben, legalábbis 3. személyű. De ebbe inkább nem megyek bele, akit érdekel, olvassa a föntit.

2014. szept. 9. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 BringaManó ***** válasza:

Ezt a "személyjeles határozószót" én csak a netről puskáztam, pl.

[link]

[link]

[link]


Lehet, hogy személyes névmási – bár ezek ugye pont olyan fura fazonok, hogy alapból nincs benne a személyes névmás, hanem épp a személyjel mutatja, hogy kire vonatkozik, de valóban oda lehet biggyeszteni, nyomatékosításképpen, vagy csak úgy "irodalmian" (énfelém, teneked, őrá)

De OK, értem én, hogy a felépítése: személyes névmás + névutó, amelyben az elején lévő "alaptag" átalakult végén lévő személyjellé... Őrület, hogy mik vannak.

2014. szept. 9. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!