Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Kell az "és" elé vessző?

Kell az "és" elé vessző?

Figyelt kérdés
Boldog voltam és örültem annak, hogy te is ott voltál.

2014. okt. 10. 13:14
 1/8 A kérdező kommentje:
Hibát követtem el azzal, hogy idézőjeleket használtam a kérdésemben?
2014. okt. 10. 13:15
 2/8 anonim ***** válasza:
83%

> „Kell az "és" elé vessző?”

Én itt tennék, de ez pont egy vitathatóbb eset (ugye halmozott állítmány is lehet, és akkor nem tagmondatok, hanem felsorolás elemei vannak a mondatban).


> „Hibát követtem el azzal, hogy idézőjeleket használtam a kérdésemben?”

Nem. Így egyértelműbb, nem árt, hogy ott van.

2014. okt. 10. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 Vree ***** válasza:

Sztem teljesen jó így.


itt igazából a vesszó szerepét már betölti az "és":

A pöttyös labda piros volt és kék.

A ruha piros, fekete, kék és zöld színben kapható.


Ha vesszőt raksz, azzal megváltozik a jelentés:


Boldog voltam és örültem annak, hogy te is ott voltál. = Boldog voltam, hogy te is ott voltál, és örültem annak, hogy te is ott voltál.


Boldog voltam és örültem annak, hogy te is ott voltál. = Örültem annak, hogy te is ott voltál, és boldog voltam, de valami egészen más ok miatt.


A vessző nélküli egyértelműen jobb.

2014. okt. 10. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 Vree ***** válasza:

*francba, elgépelés.

másodszorra nyilván a Boldog voltam, [vessző] és örültem annak, hogy te is ott voltál. mondatot akartam elemezni.

2014. okt. 10. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget!
2014. okt. 10. 15:14
 6/8 Demo1 válasza:

ha felsorolásról van szó, akkor nem kell! pl. vettem kenyeret és tejet és müzlit is

DE, ha tagmondatokat választasz el egymástól, vagyis több állítmány van a mondatban, akkor kell :)

2014. okt. 11. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 BringaManó ***** válasza:

Hát ennyire azért nem egyszerű, az OH-ban oldalakon át taglalják, hogy mikor igen, mikor nem, pl. "Vesszőt kell használni a kötőszók előtt a következő esetekben:

1. Összetettnek minősül a mondat akkor, ha az igei állítmányoknak nincs ugyan külön bővítményük, de az igék bővítési lehetősége eltérő, különböző vonzatokkal rendelkeznek, s ezekkel kiegészíthetők: Bement (a boltba), és megvette (a könyvet).

A vonzatok el is maradhatnak: Bement, és megvette.

Ugyanígy a mellékmondatok szintjén: Mindenki látta, hogy bement, és megvette." Stb. ...

2014. okt. 11. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 BringaManó ***** válasza:

...és hogy pl. mikor nem:


"Nem kell vesszőt használni a kötőszók előtt a következő esetekben:

1. Az igei vagy a névszói, azon belül is a melléknévi állítmányok között az és, s, meg tisztán kapcsolatos, a vagy választó viszonyt jelöl, s az állítmányoknak nincsen vagy csak alanyi bővítményük van a mondatban:

Állt és nézelődött. * Mari mosott, főzött s takarított. * Az egész vidék nyugodt és háborítatlan.

Ugyanez érvényes a vesszőhasználatra, ha az állítmányok nem főmondatban, hanem mellékmondatban szerepelnek:

Azt láttam, hogy állt és nézelődött. * Úgy tűnt, hogy az egész vidék nyugodt és háborítatlan."

Stb. ...

2014. okt. 11. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!