Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ha a tengerhez megyünk, akkor...

Ha a tengerhez megyünk, akkor a tengerpartra megyünk, ha az óceánhoz, akkor?

Figyelt kérdés

2014. okt. 20. 11:14
 1/9 anonim ***** válasza:
44%
óceán partra...
2014. okt. 20. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Persze egybe. óceánpart
2014. okt. 20. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
akkor is tengerpartra megyünk.
2014. okt. 23. 01:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 BringaManó ***** válasza:

Ez a problémakör még új nekem. (Ritkán járok arra... :-) Mi a gond az óceánparttal?


(Persze a tengerpart is jó, hiszen az óceán is tenger, csak nem beltenger, hanem világtenger – de mi lehet a baj az óceánparttal?...)

2014. okt. 23. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
szerintem az erőltetett szó. lehet mondani, de nem természetes.
2014. okt. 23. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Szirty ***** válasza:
Ha a drótkerítés drótból készül, akkor a babaszappan...?
2014. okt. 23. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 BringaManó ***** válasza:

Ja?, az lehet. És melyek a "természetes", jó hangzású óceán- kezdetű összetételek? Vannak ilyenek?

Az óceánárok rendben van, gondolom. Az óceánjáró pláne.

Óceánvíz? Óceánfenék? Egyebek?...

2014. okt. 23. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

óceánvíz biztos, hogy nem.

az óceán vize.


nyilván neked is ez az anyanyelved, érzed, hogy mik a bejáratott kifejezések, mi hangzik természetesen, és mi nem.

2014. okt. 23. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 BringaManó ***** válasza:

Az óceánvizes "okfejtést" nem értem. Persze, le lehet írni szókapcsolatként is, ha jelöljük a köztük lévő viszonyt. És? Attól, hogy van "kukorica szára", attól még van "kukoricaszár" is...


Ez az anyanyelvem, igen – és azt is tudom, hogy mindenkinek más-más a "természetes", "bejáratott". Épp ezért el is fogadom, hogy _neked_ az óceánpart valamiért furcsa. Most már tudom, hogy van legalább egy ember, akinek az "óceánpart" nem természetes kifejezés. :-)


Ha végiglapoznál egy szótárt, akkor biztos tömegével találnál még ilyeneket. Attól még azok a szavak is léteznek, használatosak, sok embernek természetesek, anyanyelvünk részei.

Sőt: a szótárakban nem szereplő, ad hoc alkotott szavak között is biztosan lehetne találni rengeteg szimpatikusat (és "erőltetettet" is).

2014. okt. 23. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!