Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Az alábbi összetett mondatok...

Bettil kérdése:

Az alábbi összetett mondatok mondatrészi közül melyik a főmondatrész és a mellékmondat?

Figyelt kérdés

Megettem, nem tagadom.

Amelyik kutya ugat, az nem harap.

Aki mer, az nyer.

Az nevet, aki utoljára nevet.



2014. nov. 17. 18:45
 1/4 anonim válasza:
Mindig az a főmondat amelyik kiegészítésre szorul
2014. nov. 17. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Meeszaaros ***** válasza:
100%

Az első mondatban az első tagmondat van alárendelve a másodiknak. Nem tagadom [azt, hogy] megettem.


Remélem, segítettem. Próbálj elindulni ennek alapján a többi mondaton.

2014. nov. 17. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a gyors segítséget. Sokat segítettél. :)
2014. nov. 18. 08:29
 4/4 BringaManó ***** válasza:

Igen, a főmondat-mellékmondat mindig valami olyan "irányú" kapcsolat, hogy pl.

"az (főm.), aki (mellékm.)"

"ott, ahol"

"akkor, amikor"

"azt, amit"

"azért, hogy"

stb.

Talán így érezhető, hogy mit is jelent az, hogy az egyik tagmondat a másiknak "alá van rendelve".

Ezeket utalószónak és kötőszónak hívják, és persze sokszor nem ebben a sorrendben vannak (ahogy a kérdésben is látszik), illetve van, amikor valamelyik nincs is ott (vagy akár egyik sem), de általában nem nehéz kiegészíteni ilyen szavakkal (ahogy a #2-es is mutatta), és akkor már jól látszik az irány:

utalószó->kötőszó = főmondat->mellékmondat

vagy

kötőszó<-utalószó = mellékmondat<-főmondat

(az első példa ilyen volt ugyebár).


Még azt az apróságot akartam megjegyezni, hogy a többi mondat elemzése egyértelmű, az első példamondatod viszont speciel éppen olyan, hogy lehetne akár "lazább" kapcsolatban is a két mondat, sima mellérendelő viszonyban:

Megettem (azt), (és) (ezt) nem tagadom.

konkrétabban:

Megettem (a csokit), (és) (ezt a tettemet) nem tagadom.


Őszintén szólva én ezt a fajta elemzést helytállóbbnak érzem, de ha a feladat a főmondat-mellékmondat gyakorlása, akkor valószínűleg nem erre gondolt a szerző, hanem arra, amit a #2-es írt.


Én ezt "alapból" csak akkor tekinteném alárendelő mondatnak, ha fordított sorrendben lenne:

Nem tagadom (azt), (hogy) megettem.


(No mindegy, lehet, hogy csak én érzem így.)


---

És még egy apró korrekció: "főmondatrész"-t írtál, de főmondatra gondoltál. Ne keverjük a mondatrész és a tagmondat fogalmát:

az előbbi az alany, állítmány, jelző stb.,

az utóbbi pedig a főmondat és a mellékmondat, amelyeket ebben a feladatban kell felismerni.

2014. nov. 18. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!