Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Helyes így: c-vitaminpótlás?

Helyes így: c-vitaminpótlás?

Figyelt kérdés

2014. nov. 26. 11:20
 1/5 GLadislaus ***** válasza:

Őszintén szólva fogalmam sincs, hogy milyen szabály vonatkozik erre. Azt, hogy vitaminpótlás, egybe kell írni, mert két tagból álló összetétel, de vajon hogyan befolyásolja ezt az ott lévő eleve kötőjeles előtag?

Ezért én kikerülném a problémát, azt írnám: a C-vitamin pótlása.

2014. nov. 26. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 BringaManó ***** válasza:
100%

...A kis kitérő után pedig a kérdésre az a válasz, hogy szabályosan C-vitamin-pótlás (vö. [link] ).


(OH. 131. o.:

"A két kötőjeles közszói összetételek. Nem hajtható végre az első mozgószabály, ha egy olyan kötőjeles írásmódú összetett szóhoz járul újabb előtag [ide vélhetően utótagot akartak írni – a szerk.], amelyikben a kötőjelet nem a szótagszámlálási szabály vagy egyéb mozgószabály írja elő: A-vitamin, X-kromoszóma, virus-DNS, tbc-oltás, spicc-cipő, szén-monoxid. Ilyenkor ugyanis nem írható egybe az első két tag, s ha az utótagot közvetlenül a másodikhoz kapcsolnánk, tagolási probléma állna elő.

Ezért az tűnik a legjobb megoldásnak, ha az újabb összetételi utótag is kötőjellel kapcsolódik:

A-vitamin-hiány, X-kromoszóma-rendellenesség, virus-DNS-szintézió, tbc-oltás-ellenes, spicc-cipő-szaküzlet, szén-monoxid-mérgezés. Ha további utótag járul az összetételhez, az újabb kötőjellel kapcsolódik: A-vitamin-hiány-megelőzés. Az efféle szerkezetek azonban nagyon nehézkesek, ezért célszerű feloldani őket: az A-vitamin-hiány megelőzése."

2014. nov. 27. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim válasza:

Csak bele kell gondolni,még tudományosan megmagyarázni sem kell :D

c-vitaminpótlás- ez így azt jelenti,hogy a vitaminpótlás a "c" :D Hülyén hangzik,de szerintem érthető,hogy mire gondolok.

2014. nov. 28. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Így van, két kötőjel. Olyan ez, mint a mozgószabály: az autópiac egybeírandó, a használt autó külön, a használtautó-piac pedig egybe és kötőjellel, hiszen a használt szó az autóra vonatkozik, nem az autópiacra. Hasonlóképp nem a vitaminpótlás a C, hanem a vitamin; csak itt az első kötőjelet nem tudod kiiktatni.
2014. nov. 30. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 BringaManó ***** válasza:
Szokták mondani, hogy minden hasonlat sántít valamennyire. Hát ez a mozgószabályos szerintem „Nick Vujicic” volt – de azért én is remélem, hogy segít a kérdezőnek. :-)
2014. nov. 30. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!