Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Le tudnátok írni pontosan azt...

Le tudnátok írni pontosan azt a szabályt, amely elmagyarázza, hogy miért nem "betilttatta", hanem "betiltatta"?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy a második a helyes, tudom, hogy volt már ilyesmiről szó, de most tényleg nincs időm keresgélni, és estére kellene. (Nem ez lesz a vacsorám, de majdnem... :D)

Előre is köszönöm!



2014. dec. 2. 12:26
 1/9 anonim ***** válasza:
22%
Az alapszó a tilos, ebből tiltott, betiltott, betiltatta.
2014. dec. 2. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 Wadmalac ***** válasza:
Valami a tőhang-vesztéssel kapcsolatos szabály van rá, kerestem, de nem lelem.
2014. dec. 2. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Szia, Juli :)


Akh. 41.: "41. A műveltető képző a t végű igékhez vagy -at, -et, vagy -tat, -tet formában járul. Ha a szóvégi t-t mássalhangzó előzi meg (pl. bont), akkor -at, -et, ha a t-t magánhangzó előzi meg (pl. arat), akkor -tat, -tet a képző. Tehát (új üveget) bontat, (vasat) gyűjtet, (szobát) festet, sejteti (vele), (erdőt) irtat; de: (búzát) arattat, taníttatja (a lányát); (kenyeret) süttet, (könyvet) köttet, (ablakot) nyittat; stb."

[link]

2014. dec. 2. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm, első, de talán olvasd el mégegyszer a kérdést!

Én ugyanis az idevágó SZABÁLYT keresem...

Valamelyi nap már feltették ezt a kérdést, egy másik -at-tat végű szóval kapcsolatban, ha emlékezetem jól csal.

2014. dec. 2. 13:21
 5/9 A kérdező kommentje:

Ez az Bertám, köszönöm!

"Tuttattam", hogy számíthatok Rád! :)

2014. dec. 2. 13:23
 6/9 A kérdező kommentje:
Hmm... Ez az, Bertám...
2014. dec. 2. 13:29
 7/9 anonim ***** válasza:
30%
Az a helyzet, hogy műveltető képző nem csak a "tat, tet", hanem az "at, et" is. Mássalhangzóra végződő szótövekhez szerintem ez utóbbiakat rakjuk, így a tilt esetében is ez az eljárás. Tehát "betiltat" és nem "betilttat".
2014. dec. 3. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 BringaManó ***** válasza:
100%

Igen? Köszi az eszmefutTATást, valamikor biztos nekünk is okTATták ezt, de azért jó, hogy eszünkbe jutTATtad. :-)


(TisztelTETem szegény magyartanárodat... :-) Pedig csak a #3-ast kellett volna elolvasnod. :-/ )


És hosszan folyTAThatnám: alTAT, fedezTET, kezelTET, szemlélTET stb.

2014. dec. 3. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
43%
Köszi az oktatást, Bringamanó, igaz, elkerülte a figyelmemet a 3-as válasz. Ott van leírva a frankó.
2014. dec. 4. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!