Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Az emberek a "regisztrálni"...

Az emberek a "regisztrálni" szó rövidítését miért úgy írják hogy pl. "reggeltem", nem pedig normálisan, vagyis úgy hogy "regeltem"?

Figyelt kérdés

Komolyan, 10-ből 8 ember ha ezt a szót akarja rövidíteni, úgy mondja hogy


"Emlékszem mikor reggeltem arra az oldalra."


Miközben pedig úgy jó, hogy


"Tegnap regeltem ide és egyből küldték a levelet."


2014. dec. 12. 10:56
 1/3 Tengor ***** válasza:
54%
Mert alapvetően nem tudnak írni és erre büszke is a legtöbbje. Sokan összetennénk a kezünket, ha ez lenne a legdurvább vétség, amit a nyelv ellen elkövetnek.
2014. dec. 12. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Szerintem a "reggel" mint napszak szó miatt. Nem egyedi eset, hogy egy-egy szóba "belehallanak" valami mást (ismertebbet, gyakoribbat, és legfőképp: magyart), és a "megszokás" szerint írják. Pl. kefir (ír), naiv (ív), szerviz (víz), turista (túr, plusz ráadásul a túra valóban hosszú ú).


Megjegyzés: vesszők... :P

2014. dec. 12. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 BringaManó ***** válasza:

Ráadásul nem egyedi eset, hanem a magyar nyelvben "hajlamunk" van erre, pl. stoppol, trimmel...


De nemcsak mi csináljuk ezt, hanem az eredetiben is – pl. angolban is az -er, -ing, -ed rövidítések előtt – sokszor duplázódik (tudom, hogy nem mindig, de most nem részletezem). Hogy erre is mondjak néhány mifelénk is ismert példát: stopper, roller, petting, dzsogging (jog -> jogging). Azt nem tudom, hogy a mi hajlamunk is onnan származik-e, vagy egyszerűen ez egy általános jelenség, nyelvtől függetlenül.


Hogy a mássalhangzót hogy írjuk, és hogy ejtjük, az sok dologtól függ:

- milyen régen vettük át (melyik korban),

- mennyi idő alatt szótárazták (volt-e ideje valamelyik formának általánossá válni),

- melyik nyelvből vettük át (a német sokkal közelebb van hozzánk, régen még közelebb volt – ma már viszont talán az angol hatások erősebbek)

- a végződés is az átadó nyelvből van átvéve (-er, -ing, -ung, pl. blogger), vagy magyar képző van a végén (blogol), sőt van, amikor idegen végződést teszünk magyar szóhoz: nyugger, jobber,

- milyen nyelvi közegben használják, rétegnyelvi-e, milyen a stílusértéke...

- meg talán az sem mindegy, hogy milyen hangokból áll össze a szó.


Azt is fontos megemlíteni, hogy ez a kettőződés ugye az angol (és német (stb.(?)) ejtésben _nem_ nyúlást, hanem az előtte lévő magánhangzó rövidségét jelzi, de ez az átvett formákban már többnyire nem így van: stopper, ejtsd: stopper, ugyanígy roller, blogger).


Nagyon kusza téma ez, ott van például a blokkol, ahol a blokk is két k (hosszan is ejtjük), ami azért is érdekes, mert ez meg angolban/németben pont nem nyúlik, írásban sem...

A dopping eredetileg doping (dope + ing), magyarban mégis megduplázódott, még így angol végződéssel is, talán a hasonló szavak analógiájára.

Azt hiszem, hasonlóan járt a szvetter is, amely sejtésem szerinte a sweat-ből jön, de szóljatok, ha tévedek.

A dzsoggingot viszont szerintem sokkal gyakrabban ejtik [dzsoging]-nak, pedig nem a legfrissebb átvételek közé tartozik, így már szótárazva van két g-vel, mégis sokan "hűek" az eredeti, angolos ejtéshez.

A mutert is régen vettük át a Mutterből, de abban helyesen rögzült a rövid t. (persze a némettel kicsit más a helyzet, ahogy már utaltam rá)


Szóval nehéz nyelv a magyar... :-)


Írok még néhány példát a fentieken túl, mindenki elemezze és sorolja be valahova ízlése szerint:


(be)loggol (vagy logol?)

bestseller

blogol (gyakran [bloggol]-nak ejtve)

drukker

flokkol

geller

kontroller

kukker

lokkol

nepper

saller

steppel

stukker

thriller

...


Olvasnivalónak néhány e-nyelv-link a témában:


[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

2014. dec. 13. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!