Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Helytelen e a "trincsírozás"...

Helytelen e a "trincsírozás" kifejezés?

Figyelt kérdés
Borsodi vagyok és itt trancsírozás helyett trincsírozást mondunk. a pestiek szerint ez helytelen?

#helyes #helytelen #trincsírozás #trancsírozás
2014. dec. 30. 13:14
 1/5 anonim ***** válasza:
67%
A köznyelvben helytelen, de megpróbálhatod tájszónak elsütni :-)
2014. dec. 30. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

A trancsírozás szavunk idegen eredetű szó.


Az idegen szavak és kifejezések szótára szerint francia ---> német eredetű, bizalmas hangulatú szó, ami szétvág, felaprít; felszel, felszeletel jelentésű.


Érdekes, hogy az olasz nyelvben is hasonló hangzókból épül föl, mert ha a magyar - olasz szótárnak hinni lehet, akkor a felszeletel szó olaszul: 'trinciatura'.


És itt jön be az az érdekes dolog, hogy az 'a' magánhangzó helyett 'i' magánhangzó van.


Vagyis: meglehet, a pestiek is elfogadják, hogy a francia eredetű trancsírozás szó Borsodban az általuk megengedhető trincsírozás szóvá alakult, mert ott a környékbelieket erősebb olasz nyelvhatás érte, mint a pestieket.

:)

2014. dec. 30. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
értem, köszi :)
2014. dec. 30. 18:13
 4/5 anonim ***** válasza:
én is borsodi vagyok, soha nem hallottam a "trincsírozás" szót. (a gép is aláhúzta)
2015. máj. 25. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Flash! válasza:
Életemben nem hallottam ezt de még a google sem ad rá találatot, ha ezt kb bárhol ellövöd, simán aluliskolázottnak fognak gondolni.Én vidékről származok, nagyon jól tudom például mi is az a disznóvágás, nagyapám egy igazi régivágású parasztember ìzes vidéki beszéddel, de mi momentán sosem trincsìroztunk...
2015. aug. 5. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!