Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogyan tudom a következő...

Krisztanoncska kérdése:

Hogyan tudom a következő szósorokat többféleképpen tagolni úgy, hogy értelmes mondatokat kapjak? Egy szósort több mondatra is lehet tagolni. befejezzükigéremnemleszokpanaszra egyélméglányommondom

Figyelt kérdés

#írásjel #szósor #tagoláshelyes írás
2015. jan. 18. 12:40
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

1.)

- Befejezzük! Ígérem, nem lesz ok panaszra!

- Befejezzük, ígérem! Nem lesz ok panaszra!


2.)

- Egyél még lányom! - mondom.

- Egyél még, lányom mondom! (?)

2015. jan. 18. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen,én is így tagoltam,csak nem voltam benne biztos. Még 1-szer köszönöm :)
2015. jan. 18. 15:35
 3/11 BringaManó ***** válasza:
utsóban lányom után vessző
2015. jan. 18. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 BringaManó ***** válasza:
utsóelőttiben meg a lányom elé
2015. jan. 18. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

#1:


OK, BringaManó!

2015. jan. 19. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

De azért én még egyszer meggondolnám.

Íme egy hasonló példa, szövegből kiragadva:


"Anya: Egyél még te is Jánosom!" János előtt nincs vessző! Tehát vessző nélkül az "- Egyél még lányom! - mondom.", akár még helyes is lehet!


Másik idézet, ami a második mondatoz hasonlít:

“Nem, nem kell sietned, egyél csak nyugodtan” mondtam neki gyengéden.

Itt a "...nyugodtan" mondtam" van abban a formában/helyzetben, mint a feladatban a "lányom mondom!" Tehát valamennyire hasonlók. Biztos, hogy kell oda vessző? Szóval meg van kérdőjelezve rendesen, mindkét példamondat. Kétes (kétesélyes) a dolog, nem véletlenül tettem én is oda a kérdőjelet zárójelben.


Egy igazi nyelvész véleményére lennék kíváncsi! BringaManó Te nyelvész vagy? (Ide se tettem vesszőt a "Te" elé, ez vajon baj?)

2015. jan. 19. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 BringaManó ***** válasza:

Nem vagyok nyelvész. Matematikus sem, de tudom, mégis kijavítanám, ha valaki azt írná, hogy 2+2=5.

Idézek a szabályzatból:

„254. A mondat elején vagy végén álló megszólítást vesszővel választjuk el a mondat többi részétől: Gyerekek, nézzétek csak! Nagyon vártalak már, édes fiam. Stb.

255. Ha a megszólítás beékelődik a mondatba, eléje is, mögéje is vesszőt teszünk: Most pedig, barátaim, rátérünk a dolog lényegére. Tudod-e, Sándor, a kötelességedet? Stb.”


Az első példa hibás;

a második nem hasonlít;

az utolsó bekezdésedre pedig a válasz: baj, mert a „BringaManó” megszólítás.

2015. jan. 19. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 BringaManó ***** válasza:
(bocs, az első sorból a "de tudom" törlendő :-)
2015. jan. 19. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Na, akkor ezt megbeszéltük. Én is megnéztem a hivatkozott helyeket, és csakugyan így van. Akkor most leírom - remélem - helyesen:


- Egyél még, lányom! - mondom.

- Egyél még, lányom, mondom!


Szóval, így a helyes? Így, a szabályzat szerint, akkor is, ha nem feltétlenül értek vele egyet, de ez legyen az én gondom. :)

2015. jan. 19. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 BringaManó ***** válasza:
Így van. :-)
2015. jan. 19. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!