Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Melyiket rakjuk előbb az...

Melyiket rakjuk előbb az ABC-sorrend szerint?

Figyelt kérdés

Az arany ember

A zsaru



2015. febr. 5. 15:35
 1/6 anonim ***** válasza:
74%
Az arany ember
2015. febr. 5. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

AZ Eszterhazy Karoly Foiskola konyvtari beturend tananyaga szerint a szokoz (terkoz) elorebb van minden batunel. Tehat:

1 A zsaru

2 Az arany ember


[link]

2015. febr. 5. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Igen, én is emiatt tettem fel a kérdést. Mert ugye hiába van előrébb a z, mint a zs, a szóköz esetleg felülírhatja a sorrendet.
2015. febr. 5. 17:53
 4/6 BringaManó ***** válasza:
100%

Nem véletlenül hívják azt a tananyagot „_könyvtári_ betűrendnek”!... Hanem éppen azért, mert eltér a normális, általános betűrendtől. Abban ugyanis nem számít a szóköz:

AkH. 14/e: „A különírt elemekből álló szókapcsolatokat és az egybeírt vagy kötőjellel kapcsolt összetételeket minden tekintetben olyan szabályok szerint soroljuk betűrendbe, mint az egyszerű szavakat. A szóhatárokat tehát nem vesszük figyelembe. – Ugyanez a szabály érvényes a közszavak közé besorolt tulajdonnevekre is.

Kis részben

kissé

Kiss Ernő

kis sorozat

kissorozat-gyártás

kis számban

kistányér

kis virág stb.

(...)”


–––––


De ha a szabályzat nincs kéznél (bár mindig kéznél van: [link] ), akkor megkérdezhetjük az MTA-t:

[link]

Ő is azt fogja mondani:

Az arany ember

A zsaru


Szóval ne hagyd magad bevinni az erdőbe, nem "hiába van előrébb a z, mint a zs". :-)


–––––


Ui.:

Egyébként a szabályzat utal is rá, hogy spéci felhasználásokra más szabályok lehetnek érvényesek:


14/f: Különleges célt szolgáló névsorokban, tárgymutatókban, kartotékokban stb. a több szóból álló egységeket vagy az egész kapcsolat, vagy csak az első elem alapján szokás besorolni, ahogyan a könnyebben kezelhetőség érdeke vagy egyéb szempont kívánja. – A könyvtárügy és a szakirodalmi tájékoztatás (dokumentáció) területén követendő eljárást szabvány írja elő (MSZ 3401).


Ugyanígy az OH. is írja a 33–34. oldalon:

„A BIBLIOGRÁFIAI TÉTELEK BETŰRENDJE

A könyvtárügyben és a szakirodalmi tájékoztatásban, dokumentációban követendő betűrendbe sorolási módot szabvány (MSZ 3401), illetőleg belső szakmai útmutatók írják

elő. (...) A bibliográfiai betűrend alapábécéje nemcsak betűket tartalmaz, hanem szerepel benne a szóköz, a különféle szimbólumok vagy szimbólumként használt jelek, valamint a számok is az egész számok növekvő sorrendjében. (...) A betűrendi helyet a következők szerint kell meghatározni: a legkisebb értéke a szóköznek van, ezt követik a szimbólumok, majd az egész számok rendjében a számok és végül a betűk.”

2015. febr. 5. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Na, kár, hogy a Te hozzászólásodat már később olvastam el. :-(


Antikváriumi állásra való jelentkezésnél kellett kitölteni egy ilyesfajta tesztet (Amerikában), és e kettőnél vacilláltam:


And soon the darkness

An open mind


Először az And soon-t raktam előrébb, de aztán jött a második válaszoló, és kijavítottam. :-(

Remélem, ez nem lesz kizáró ok a főnöknél!

2015. febr. 6. 15:47
 6/6 anonim ***** válasza:

1) Az antikvarium remelhetoleg a konyvtari modszert hasznalja.

2) Az amerikai szabalyok lehet, hogy elternek a magyar szabalyoktol.

2015. febr. 6. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!