Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Berta Néni/Bácsi (titok)!...

Berta Néni/Bácsi (titok)! "Beáldoznátok"-ot lehet használni "feláldoznátok" helyett, vagy ez csak az én agyszüleményem?

Figyelt kérdés
Más is írhat ám, ha alá tudja támasztani, de azért lett ő megszólítva, mert csak őt ismerem, és nem akartam priviben zaklatni. :) Köszönöm a segítséget előre is.

#feláldozni #mindkettő??
2015. febr. 23. 11:52
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Nem csak a te agyszüleményed, mástól is hallottam már. Viszont szerintem a „feláldoznátok” az esetek igen nagy részében jobban hangzik, a „beáldoz” nekem bántja a nyelvérzékemet.


(((Itt GyK-n nem nagyon szokás a kérdésekbe megszólítást írni, legfeljebb a megjegyzésbe, ha hosszan akar írogatni az illető. Ez nem bunkóság, a megszólítás általában csak zavaró információ a kérdéssel kapcsolatban, főleg, ha egy konkrét személynek szól. Én is egy csomót gondolkoztam most, hogy te tulajdonképpen Berta Woosterre gondolsz.)))

2015. febr. 23. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Konkrét felhasználónevet nem lehet írni! :D Egyébként igen. :)

Nekem meg a beáldozni jobban hangzik, de sztem van is vmi kis különbség a kettő között. Olyan más érzésem van mindkettő használatakor, de lehet, h ez már tényleg az én hülyeségem.


Csak azért írtam ki ezt a kérdést, mert belekötött egy személy a beáldozniba, mintha nem lehetne használni.


A megszólítás pedig azért volt, mert néha olyannyira nem kapok választ, h nem igaz, és bíztam benne, h legalább így egy ember ír vmit. :)

2015. febr. 23. 12:21
 3/11 A kérdező kommentje:
Egyébként köszi szépen a választ. :)
2015. febr. 23. 12:22
 4/11 anonim ***** válasza:
Ez a mindenhez "be" kötőszó valami borzalmas új szokás. Nekem bántja a fülemet...
2015. febr. 23. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

"beáldozni"

Ez egy nem létező kifejezés a magyarban, tehát argó.

Pont úgy, mint a "bevállal" és társai.

Feláldoz, vállal, elvállal létezik a magyar nyelvben.

2015. febr. 23. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Én nem használnám, kicsit olyan nekem, mint például a felesik.
2015. febr. 23. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

<Nem csak a te agyszüleményed, mástól is hallottam már.>


Dettó.


<Viszont szerintem a „feláldoznátok” az esetek igen nagy részében jobban hangzik>


Vagy a "rááldoz" (pl. pénzt, időt stb.)


"Én is egy csomót gondolkoztam most, hogy te tulajdonképpen Berta Woosterre gondolsz."


Nekem abból esett le, hogy "más is írhat ám"... :D


"Konkrét felhasználónevet nem lehet írni!"


Elvileg nem, gyakorlatilag meg szoktak időnként; és nem is törölték mindig az ilyen kérdéseket, egyre vagy kettőre válaszoltam is már. (Egyre meg szándékosan nem, de az egy hosszú történet.)

Egyszer meg valaki kiírt egy kérdést tök konkrétan Wadmalacról, mármint hogy mit lehet tudni róla; azt annak ellenére törölték, hogy az érintett is írt oda választ, és megtiszteltetésnek érezte a dolgot... :O


"Nekem meg a beáldozni jobban hangzik, de sztem van is vmi kis különbség a kettő között. Olyan más érzésem van mindkettő használatakor"


Nekem nem hangzik jobban a "beáldozni", valószínűleg azért, mert ez egy új szóalkotás; viszont különbséget én is érzek: a "feláldozni" kicsit mintha "tragikusabb" lenne...


(Egyébként meg ha "ismersz", akkor nyugodtan írj privit máskor, arra még talán hamarabb is válaszolok mostanában, mint egy kérdésre. Viszont a kérdéskiírással meg azért jársz jobban, mert több választ kaphatsz, nem csak egyet; bár ez kétélű, mert gyakran h.lyeségeket is irkálnak...

Ja, de a "nénizésért" meg ki fogsz kapni... :P )


.......


@ 5.:


"Ez egy nem létező kifejezés a magyarban, tehát argó."


Akkor most argó, vagy nem létezik? :P

Segítek: létezik, és argó (bár én inkább szlengnek hívnám).


<Pont úgy, mint a "bevállal" és társai.>


Nekem az első a "bepróbálkozik" volt, amivel találkoztam, már vagy 8-10 éve; akkor a hideg rázott tőle, azóta megszoktam, sőt, néha használom is. (A "bevállalt" és a "beáldozt" is.)


"Feláldoz, vállal, elvállal létezik a magyar nyelvben."


Meg a rááldoz és a felvállal is, és ugye újabban ugyanezek az igék be- igekötővel is... :D

2015. febr. 23. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Köszöntem a fő nyelvtan szakértőmnek is, de tényleg mindenkinek.

Imádom ezt a szót, h beáldoz, és lehet, h csak azért, mert nagyon sokat hallottam, de nagyon megmaradt a fejemben, de majd igyekszem hivatalos helyeken nem használni. :)

2015. febr. 24. 12:08
 9/11 A kérdező kommentje:

A nénizésért mit kapok, mert ettől függően folytatom. :D

Oké, legközelebb priviben zaklatás lesz akkor. :)

2015. febr. 24. 12:09
 10/11 anonim ***** válasza:

Na, most erre mit írjak? :D

Nincsenek szadista hajlamaim, úgyhogy max. egy-egy virtuális pofont kaphatsz. :P

Jó éjt. :)

2015. febr. 24. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!