Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Peti a barátom (, ) és a...

Peti a barátom (, ) és a barátom is marad. Kell vessző?

Figyelt kérdés

Bocsánat, hogy megint kérdezek :)


Peti a barátom, és a barátom is lesz.

(... és az is lesz).

Peti a barátom, és a barátom is marad.

(... és az is marad)


Az ilyen típusú mondatokban kell vessző?


Két állítmány van egymás mellett, és az eltérő igeidők nem indokolják a vesszőt (az egyik kérdésnél ezt írták e-nyelven: [link] de nekem mindegyik variáció vesszővel tűnik helyesnek.


2015. máj. 4. 22:11
 1/5 anonim ***** válasza:

Szerintem ezek a megadott példáktól eltérnek.

Peti a barátom volt és a barátom lesz. Ez lenne a példának megfelelő. Az "is" szócska érzésem szerint megváltoztatja a viszonyokat.

2015. máj. 4. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Tudom, ezek kicsit más jellegű mondatok. A linket azért másoltam be, mert eltérő idejű állítmányokról írnak: attól még, hogy a második állítmány jövő idejű, még nem feltétlenül kell vessző.
2015. máj. 4. 22:37
 3/5 A kérdező kommentje:

Lehet, hogy a kérdésben meg sem jelent rendesen az említett link:

[link]

2015. máj. 4. 22:38
 4/5 BringaManó ***** válasza:
100%

a link végén valóban ott felejtettél egy zárójelet, amitől nem nyílt rendesen, de azért azt minimális rutinnal rendelkező netpolgár észreveszi, és korrigálja :-)


szerintem ez határeset, és mivel a mondat tartalmát tekintve pont erős hangsúly van azon, hogy két külön gondolatot kapcsol össze, ezért emiatt szóban is "két részre esik", és írásban is jelölném ezt vesszővel.


nekem az e-nyelv-es válasz nem tetszik: a kérdezett mondat nem olyan, mint a válaszban lévő "párhuzamos szerkezetek", hanem éppenhogy a te kérdésedhez hasonlít: ott is két jól elkülönülő rész van, amelyek pont nem "párhuzamosak" szerintem, hanem határozottan elválnak, nálam vesszőért kiált.

2015. máj. 4. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Tényleg, ott maradt egy zárójel :)


Az e-nyelves mondatot megnéztem még egyszer, és igazad lehet. Oda kellene a vessző szerintem is.

2015. máj. 4. 23:18

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!