Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért nem Jóestét vagy Jóreggelt?

Miért nem Jóestét vagy Jóreggelt?

Figyelt kérdés
Inkább estét ,meg reggelt .. de mért?
2010. febr. 24. 20:51
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Mi a kérdés? A köszönés helyes formája: "Jó estét!" vagy "Jó reggelt!" Erre voltál kíváncsi?
2010. febr. 24. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
93%
Tehát nem csak én nem értem a kérdést.
2010. febr. 24. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
45%

Ha nem érted, minek válaszolsz?

Csak arra volt kíváncsi, hogy miért nem "Jóestét" vagy "Jóreggelt" köszönnek az emberek, de helyette a rövidebb változatot használják hogy estét, meg reggelt.

Szerintem azért, mert ma már jót senki senkinek nem akar kívánni sem. ezért kíván reggelt, napot, estét, éjszakát. Lassan lehet a József is csak Zsef marad, Jókai csak Kai s a németek is csak dlizni fognak.

2010. febr. 24. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Hát eleve "Jóreggelt kívánok" és "Jóestét kívánok".

Rövidülés elég természetes és gyakori jelenség.

2010. febr. 25. 01:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

És még egy picit pontosítanék. Mert nem elég, hogy a jó estét, a jó napot és a jó reggelt kívánjuk a másiknak, tehát igazán hozzá lehetne biggyeszteni, másrészt mindezt 3 szóba írjuk, a jelzőt külön a jelzett szótól.

A rövidülés meg abból adódhat, ami egyébként is gyakori: rövidítünk, hogy gyorsabban haladjunk. A nyelv követi az életritmus változásait.

2010. febr. 25. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
96%

"Ha nem érted, minek válaszolsz?

Csak arra volt kíváncsi, hogy miért nem "Jóestét" vagy "Jóreggelt" köszönnek az emberek, de helyette a rövidebb változatot használják hogy estét, meg reggelt. "


Abból indultam ki, teljesen jó szándékkal, hogy a kérdés a helyesírás rovatban van. Egyidejűleg felhívtam a figyelmet, hogy nem "Jóestét!" (egybe írva), hanem "Jó estét!" Továbbá jeleztem, hogy a kérdés nehezen érthető, így mivel én nem vagyok gondolatolvasó, mint egyesek (ld. "arra volt kíváncsi, hogy..."), ezért pontosítást kértem.


Hol követtem el hibát, ami miatt le kell szólni?

2010. febr. 25. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon örülök, hogy valaki föltette ezt a kérdést!

Nekem azért van bajom a "Jó estét" és a "Jóestét" között, mert úgy emlékszem, hogy én még a "jónapot, jóreggelt, jóestét" formát tanultam. (Most nem beszélek a rövidítésekről).Persze lehet, hogy becsapnak az emlékeim, és azelőtt is külön kellett írni ezeket a szavakat, és csak a szóérzékem akarja egybeírni őket.

Meg tudná-e mondani valaki, hogy tényleg csak az érzékeim csalnak, vagy pedig (vagypedig?) ezeket a szavakat azelőtt egybeírták?

Válaszaitokat előre is köszönöm!

2010. febr. 26. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
Azért külön, mert alakalmi jelzős kapcsolat.
2010. márc. 10. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Hát én először rosszul értelmeztem a kérdést. De már értem. Az igaz. Sokszor látom hogy vagy hallom, hogy " 'reggelt"

Ez engem nagyon idegesít.

2010. ápr. 21. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!