Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A Jazz magyarul miért Dszessz?

A Jazz magyarul miért Dszessz?

Figyelt kérdés

Mi indokolja a zöngétlenedést ebben az esetben?

/Dzsezz/-nek ejtik eredetileg, miért ne maradhatott volna Dzsezz, ami magyarul hivatalosan Dzsessz?



2015. máj. 20. 12:42
 1/7 anonim ***** válasza:
88%

Próbáld meg kimondani toldalékokkal, szerintem Sz-re változik. Lehet a "Z" kiejthető, de nehezebb, jobban kell rá figyelni. Próbáld ki hogy kimondod, alkoss vele egy mondatot, mintha kicsit megakadnál a Z-nél.

Dzsezzelőadó, -kultúra, -koncert, -énekes stb. Szerintem "sziszegősre" vált, ha kimondod a folyamatos beszédben.

2015. máj. 20. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
85%
Első voltam. Bocsi, átgondoltam és kipróbáltam pár mondattal és nincs teljesen igazam az első válaszban. Ha mássalhangzó követi a Jazz szót, akkor zöngétlenedik, de magánhangzó után kényelmesebb Z-vel ejteni. Szóval tényleg jó kérdés, hogy miért pont dzsessz.
2015. máj. 20. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
85%
Én z-vel ejtem, meg jazznek írom... :D
2015. máj. 20. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Igen, én is zz-vel ejtem, meg Jazz-nek írom, de valamiért mégis a magyaros írásmód a zöngétlen verziót preferálja - ennek a háttere érdekelt volna részletesen. :)
2015. máj. 20. 13:53
 5/7 anonim ***** válasza:
58%

Plusz egy "lázadó", aki "dzsezz"-nek ejti, és "jazz"-nek írja. :D


Azt sajnos én sem tudom, miért sz-szel honosodott meg a szó.


"Ha mássalhangzó követi a Jazz szót, akkor zöngétlenedik"


És még akkor sem mindig, csak ha zöngétlen az a bizonyos mássalhangzó. (Próbáld ki: -ben, -ből, -ről, -nek ragokkal. :D)

2015. máj. 20. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
nem mintha ez érv lenne, de ha jobban meggondolom, nem kevés ember ejti szintén z-vel... :D
2015. máj. 21. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Nagyon gyakori, hogy a magyaros változat észrevehetően eltér az eredetitől:

football (fútból) -> futball

renaissance (röneszansz) -> reneszánsz

rugby (rágbi) -> rögbi

hacher (ásé) -> hasé


Rengeteg példát lehetne még hozni.

2017. jún. 18. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!