Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mikor és hogy alakultak ki...

Mikor és hogy alakultak ki írásjeleink?

Figyelt kérdés
2008. szept. 8. 20:35
 1/2 Lakatos István ***** válasza:
78%
2008. szept. 10. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

A központozásra az alexandriai grammatikus, Arisztophanész Büzantiosz dolgozott ki rendszert, melyet aztán oktattak is a grammatikus-iskolákban. Arisztophanész rendszere az írásjelek közül a pontra korlátozódott, melyet az elhelyezéstől függően különböző értelemben használt. Ha a sor fölé írták, a mondatot befejező mai pontnak felelt meg, és periodus-nak nevezték. Ha a sor közepére került, a mai pontosvessző megfelelője, és colon-nak hívták. A sor aljára téve comma a neve, és a mai vessző szerepét töltötte be. Ezt az egyszerű és világos központozást a kora középkori gyakorlat rendkívül összebonyolította.


A ma is használatos írásjelek kialakulása a XIV. században kezdődött el. A gótikus kortól fogva elterjedt kisegítő írásjelek között érdemes megemlíteni a hiány jelzésére szolgáló ikerpont (punctum geminatum), melyet a kihagyott személynév helyére tettek ki (..), és a sor közepére írt félpont (semipunctum), mely a szó elválasztását jelezte. Az egyenlőség jelét (=) a XIV. századtól fogva használták a sor végi szóelválasztáskor, a felkiáltójel viszont a humanista korszak újítása volt. A zárójel a XV. században jelent meg a maihoz hasonló formában.

2008. okt. 10. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!