Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Tényleg ennyit változott...

Tényleg ennyit változott volna a helyesírásunk?

Figyelt kérdés
Azt hallottam a rádióban, hogy pl. a "hosszú" szót már "hoszszú"-nak kell írni... ez igaz lenne? Vagy csak félrehallottam?

2015. szept. 18. 16:00
 1/4 anonim ***** válasza:

Félrehallottad, a "szsz" akkor van, ha összetett szó esetében az elsö szó vége is "sz" meg a második eleje is az.


Tehát a "ssz" marad, ha csak hosszú "sz"-röl van szó, ha viszont összetétel, akkor kétszer kell kiírni.

2015. szept. 18. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudom, mit hallottál, de:


- Eddig is volt olyan, hogy egy hosszan ejtett hangot, ha összetett szóban volt, akkor valójában duplán kellett írni: jegygyűrű, díszszázad, kulcscsont.

- Eddig is és ezután is a hasonuló toldalékokat hosszú mássalhangz´val kell: dísz + -vel = dísszel, jegy + -vel = jeggyel, kulcs + -val = kulccsal.

- Ha a szótő eleve hosszú mássalhangzó volt, azt eddig és ezután is hosszúval írjuk: roggyan, hosszú, könny.


Most annyi változás történt, hogy a -szerű toldalékot az sz végű szavakhoz hosszú hanggal kötöttük (ésszerű, viasszerű), ezután meg duplázni kell: észszerű, viaszszerű. Ami egyèbkönt szerintem sokkal logikusabban illeszkedik a nyelvbe amúgy.

2015. szept. 18. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim válasza:
Én azon lepődtem, meg hogy az esszes helyett eszszes kell írni, de van ami könnyebb írni és nekem pl a deviszont jól jőt,mert mindig mondtam meg rajtam kivűl még sokan.Szóval van jó és rossz is.
2015. szept. 18. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Azt, hogy az összetett szavakat hogy kell írni, eddig is tudtam.
2015. szept. 19. 02:01

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!