Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Kell vesszőt tenni?

Kell vesszőt tenni?

Figyelt kérdés

Megkaptam az elemzést Katitól, és a számlákat Feritől.

Megkaptam az elemzést Katitól(,) és a számlákat.


Az utóbbi mondat nekem vesszővel hátravetésnek tűnik (azaz mintha az elemzést és a számlákat is Katitól kaptam volna):

Megkaptam az elemzést Katitól, és a számlákat. (=Megkaptam az elemzést és a számlákat Katitól.)


Helyes vessző nélkül, ha azt akarom írni, hogy a számlákat nem Katitól kaptam?

Megkaptam az elemzést Katitól és a számlákat.



Hasonló mondat:

Küldöm a leírást a cégről(,) és az ajánlatot.

(az ajánlat nem a cégre vonatkozik)

Írhatom vessző nélkül?


2015. okt. 25. 22:02
 1/9 anonim ***** válasza:
A nyelvben az a jó, hogy egy dolgot több módon is meg lehet fogalmazni, így, ha valamiben nem vagyunk biztosak, akkor átfogalmazzuk. Szerintem tegyél te is így.
2015. okt. 26. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Végül is lehet felsorolás, de két tagmondat leegyszerűsítése, igaz kissé félreérthető, mert a második alany hiányában az elsőre asszociálunk:


Megkaptam az elemzést Katitól, és [megkaptam] a számlákat [is].

Küldöm a leírást a cégről, és [küldöm] az ajánlatot [is].


Megkaptam a számlákat és az elemzést Katitól. (Megkaptam a számlákat és Katitól is az elemzést.)

Küldöm az ajánlatot és a leírást [is] a cégről.

Talán így már egyértelműbb, hogy csak az egyiknek ismerjük az eredetét.

2015. okt. 26. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

,,Megkaptam a számlákat és az elemzést Katitól. (Megkaptam a számlákat és Katitól is az elemzést.)

Küldöm az ajánlatot és a leírást [is] a cégről.

Talán így már egyértelműbb, hogy csak az egyiknek ismerjük az eredetét."


Ezt megkérdeztem az e-nyelven, és azt írták, hogy ha a felsorolás első tagja nem vonatkozik a mondat végi határozóra, akkor ki kell tenni az egyértelműség miatt a vesszőt:

Megkaptam a számlákat, és az elemzést Katitól. (a számlákat nem Katitól kaptam). Felfogható hiányos tagmondatnak.



Megkaptam az elemzést Katitól(,) és a számlákat.

Ez a variáció vessző nélkül nem is helyes nyelvtanilag?

Az a baj, hogy nekem vesszővel nem tűnik egyértelműnek, hogy mit akarunk mondani:


Megkaptam az elemzést Katitól, és a számlákat.

1. jelentheti azt, hogy mindkettőt Katitól kaptam (hátravetés, ahogy a kérdésben is írtam)

2. csak az elemzést kaptam Katitól. A második tagmondat hiányos (ahogy te írtad):

Megkaptam az elemzést Katitól, és [megkaptam] a számlákat.

2015. okt. 26. 21:05
 4/9 anonim ***** válasza:

Vagy megismételjük az állítmányt, és akkor nem hiányos. De szerintem mindegyik elfogadható, és nyilván akik az e-nyelv oldalon válaszolnak, szakik a témában, én nem vagyok benne nagy guru (egyszer tettem fel nekik egy elég cifra kérdést, nem válaszoltak), igazából azt a hatást keresem, amivel el lehet különíteni a határozót attól a tárgytól, amelyikre nem vonatkozik. Ezért biggyesztettem oda az "is" szavakat is, mint lehetőséget:


Megkaptam az elemzést Katitól és a számlákat is.


Nekem így már azt a hatást kelti, hogy a számlák nem Katitól valók. Persze lehet hátravetésnek is értelmezni; ha életbevágó, hogy ne értsék félre, akkor én szétválasztanám külön tagmondatokra:

Megkaptam az elemzést Katitól, és a számlák is megérkeztek.


"Megkaptam az elemzést Katitól(,) és a számlákat.

Ez a variáció vessző nélkül nem is helyes nyelvtanilag?"

Szerintem nyelvtanilag rendben van.

2015. okt. 26. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm, hogy megint válaszoltál :)


Megkaptam az elemzést Katitól és a számlákat.

Vessző és "is" nélkül. Te hogy értelmeznéd? Én úgy, hogy a számlákat nem Katitól kaptam.

Bár ez is inkább két tagmondatnak tűnik, mintsem felsorolásnak... és akkor kellene vessző. De ha rajtam múlik, nem tennék vesszőt, mert vesszővel eléggé kétértelmű lenne számomra (lásd előző válaszom).

2015. okt. 26. 21:45
 6/9 anonim ***** válasza:

Képzeljük el ezeket a mondatokat beszélve!!


Csak úgy tudnánk a másik számára egyértelművé tenni, hogy felsorolásunkkor (elemzés, számla) közbevetjük a kiegészítő gondolatunkat, azaz azt, hogy az elemzést kitől kaptuk.

'Megkaptam az elemzést - Katitól - és a számlákat.


Ugyanígy a másik példánál így írnám:

'Küldöm a leírást - a cégről - és az ajánlatot.


A gondolatjelek helyett vesszőket is használhatok.


A lényeg: a központozás, amelynek követnie kell a beszéd közbeni közbevetéseket (ezekre adtál példát, nem hátravetésekre) de ha léteznének hátravetések, azokat is jelölnünk kell írásunkban.

2015. okt. 27. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

"Megkaptam az elemzést Katitól és a számlákat."

Persze nagyban függ a szövegkörnyezettől is, így önmagában elsőre az a benyomásom, mintha mindkettő Katitól jönne, csak hátravetéssel (ami viszont kapkodásra utal).

Ez már tényleg abszolút szubjektív válasz.l

2015. okt. 28. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Van egy további lehetőség. Marad a vessző nélküli felsorolás, de az elemzés szó pontosítását zárójelbe tesszük:


Megkaptam az elemzést (Katitól) és a számlákat.

2015. okt. 28. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat!

Közben arra jutottam, hogy ez a mondat vessző nélkül nem is biztos, hogy helyes:

Megkaptam az elemzést Katitól(,) és a számlákat.

Akárhogy is értelmezzük, a második fele hiányos. Ha megnevezem, kitől kaptam a számlákat, akkor is kell vessző:

Megkaptam az elemzést Katitól, és a számlákat a könyvelőtől.

2015. okt. 28. 22:18

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!