Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Névszói állítmányokkal kapcsol...

Névszói állítmányokkal kapcsolatban lenen kérdésem: mikor kell vessző?

Figyelt kérdés

Osiris helyesírás 324. oldalán van ez a szabály:

„Ha az állítmány névszói, nem használható vessző, ha csak az egyik állítmánynak van bővítménye, vagy mindkét állítmány rendelkezik ugyan bővítményekkel, de ezek a bővítmények az állítmányi szerepű évszóhoz szabadon kapcsolódnak, azaz nem kötött, a névszót szükségszerűen kiegészítő vonzatok.”


Ez nem teljesen világos számomra. Ha az egyik névszói állítmánynak között bővítménye van, a másiknak pedig szabad bővítménye, akkor kell vessző?

Pl.: Peti szerelmes Katiba(,) és nagyon boldog.

De ha csak azt írom:

Peti szerelmes Katiba és boldog.

Itt elvileg nem kell vessző, mivel csak egy bővítmény tartozik az egyik állítmányhoz.


Fordított sorrenddel szerintem már kell vessző:

Peti boldog, és szerelmes Katiba.


Hasonlóképpen:

Zoli értelmes, és jártas a nyelvészetben.



Kati barna hajú és nagyon okos.

Itt szerintem nem kell vessző, mert egy tagmondatról van szó (felsorolás).


De itt már lehet, hogy kell vessző:

Kati okos(,) és barna hajú.

(az ,,okos" nem a hajára vonatkozik)



Kíváncsi vagyok a véleményeitekre :)


2015. dec. 21. 17:42
 1/1 anonim ***** válasza:
69%

Igazából ezek a szabályok nem mindig pontosak, és nehéz is bemagolni őket, éles írásban pedig pláne nehéz ezen gondolkozni. Van egy nagyon jó módszer viszont.

Az írásbeliség valahogy a szóbeliséget követi, vagyis amit egyszer leírsz, azt ki is tudod olvasni. Próbáld meg gondolatban (vagy hangosan) kiolvasni, és érezni fogod, hol tartasz rövid szünetet a mondatban. Ahol rövid szünetet tartasz, oda nagy valószínűséggel kell vessző.

2015. dec. 21. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!