Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogyan kell csatolni val vel...

Hogyan kell csatolni val vel ragot az alábbiakhoz? La Fonteine, Jacqueline, Kacsóh, Flaubert, Oslo, Nádass, Bordeaux, Kacsóh

Figyelt kérdés

#helyesírás #magyar nyelv #idegen szó #szavak toldalékolása #néma betűre végződő szvak
2015. dec. 27. 12:41
 1/6 BringaManó ***** válasza:

Az idegen írásmódúakhoz a [link] -től kezdődően látod az instrukciókat (tehát a kiejtésből kell kiindulni,

a Nádassra a 160/c vonatkozik:

[link]

a Kacsóhból ez lesz: Kacsóhval,

A másik Kacsóht viszont nem tudom. (;-)


Hajrá, és szólj, ha valamelyikkel még van gond.

2015. dec. 27. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
tisztában vagyok azzal,hogy a néma betűre,mint pl.La Fonteine az utolsó kiejtett hanghoz viszonyitva toldalékoljuk,csak nem tudom,h kell kiejteni,meg még van problémám ezekkel is:SMS,BASIS,FBI,PR,Van Gogh,Lucullus,Vámbéry,Versailles
2015. dec. 27. 13:55
 3/6 San Bernardo ***** válasza:
33%

Mivel éppen változott az MTA szabályzata, a megfelelő linket nézd meg, bár nem biztos, hogy már az új.

Hüvelykujj szabály ma (még inkább, mint eddig volt), hogy a kiejtés szerinti ragot, toldalékot kell tenni, tehát pl. Kacsóh-val, stb.

De meg kell nézned a szabályzatban, ami NEM törvény, hanem ajánlás. Ha nem ismered a kiejtést, akkor feltétlen nézd meg az online vagy könyv alakú (én ez utóbbit javasolnám) szabályzatot. Tehát kiejtés szerint pl. "Bordeaux-ban".

Fontos különbség az eddigiekhez, hogy a mássalhangz-torlódást másként kezeli. Több a kötőjel, mint eddig, tehát pl. nem "Nádassal", hanem "Nádass-sal".

Az általános irányelv a megengedőség terjedése, tehát sokkal több a "v." azaz mindkettő elfogadható írásmód. Ha ilyen alternatív írásmód van, akkor mindig az elsőnek jelzett az ajánlottabb.

Szerintem nem nagy befektetés megvenni egy MTA szabályzatot, vagy húsz évig érvényes lesz, ha gyakran írsz, én megvenném a helyedben. Online is jó, de sosem biztos.

2015. dec. 28. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

A francia nevek kiejtése és a -val/vel rag csatolása:

La Fontaine-nel (kiejtése láfonten.)

Jacqueline-nal (kiejtése zsáklin.)

Flaubert-rel (kiejtése flober.)

Bordeaux-val (kiejtése bordó.)

2015. dec. 28. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 BringaManó ***** válasza:
100%

San Bernardo, ehhez muszáj rengeteget hozzászólnom... :-/


"Mivel éppen változott az MTA szabályzata, a megfelelő linket nézd meg, bár nem biztos, hogy már az új."


Mi az, hogy nem biztos, hogy az már az új?...

a [link] a régi (még érvényben lévő),

a [link] pedig az új (már érvényben lévő).

Mi tud ezen nem biztos lenni?...


"Kacsóh-val"

De jó, hogy éppen erről is megírtam, hogy nem kötőjeles...


"a szabályzatban, ami NEM törvény, hanem ajánlás"

Igen, ez nagyon népszerű szöveg, de azért az attól még szabályzat. Ez azt jelenti, hogy ahol _kötelező_ ilyen "játékszabályok" szerint játszani, ott bizony "törvény".


"Ha nem ismered a kiejtést, akkor feltétlen nézd meg az online vagy könyv alakú (én ez utóbbit javasolnám) szabályzatot."

Hát a szabályzatban a kiejtést nemigen találja meg (legfeljebb ha véletlenül példaként szerepel az adott szó, akkor visszakövetkeztethet a kiejtésre), de a szótárrész segíthet. Ilyen szempontból valóban a könyv a jobb, mert abban benne van a szótár – a szabályzatot illetően viszont mindegy, hiszen nyilván ugyanaz van a neten is.


"Több a kötőjel, mint eddig, tehát pl. nem »Nádassal«, hanem »Nádass-sal«."

Na, ez pont nem változott, eddig is így volt. Ami változott e téren, az a magyar keresztnevekre vonatkozik: ott van az, hogy eddig Anettel, most már Anett-tel.

Lásd:

[link] #163c

[link] #160c


"Online is jó, de sosem biztos."

?? Ezt hogy érted?

2015. dec. 28. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:
100%
Oslóval
2015. dec. 29. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!