Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A mozaikszavakhoz és a rövidit...

A mozaikszavakhoz és a röviditésekhez járulandó utótagok helyesírásával lenne kérdésem-11. kiadás szerint. Valaki elmagyarázza?

Figyelt kérdés

Na szóval,van a CD lemez,nem kötöjelen kapcsoljuk hozzá,de van a CD-lejátszó-az elébb néztem a helyesírásiban-,azt már kötőjellel kapcsoljuk.És a DVD-hez a külünböző utótag kötőjellel vagy anélkül járul?És a PIN kód az kivételes leírású,hogy kötőjel nélkül kapcsoljuk,valamint az SMS rendszer.

A taj,áfához kötőjel nélkül kapcsoljuk az utótagot?



2016. jan. 26. 21:44
 1/2 BringaManó ***** válasza:

CD lemez, PIN kód stb.:

nem igazi "kivételek", hanem spéci szabályba tartozik, de már küldtem a linket priviben is: [link]


az a lényeg, hogy ha olyan szó van utána, amit amúgy is jelent a betűszó utolsó betűje, akkor az nem igazi utótag (nem összetétel), hanem csak magyarázó szóként van ott, és ezért különírjuk:

CD (D = disc = lemez) -> CD lemez

de a CD-lejátszóban nincs ilyesmi, az rendes összetétel

DVD-vel ugyanígy,

PIN (N=number=szám (vagy itt: kód) -> PIN kód

SMS (S = system = rendszer) -> SMS rendszer

de SMS-küldés.


Na de mivel ez mindenkinek "magas" volt, a 12. kiadás szerint már mindet kötőjellel kell.


taj, áfa, gyes, csok (stb.) kötőjel nélkül, igen

[link]

2016. jan. 26. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 BringaManó ***** válasza:

itt meg egy példa arra, hogy ma már más a szabály:

[link]

(HIV-vírus)

2016. jan. 27. 01:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!