Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Létezik olyan szó hogy szappan...

Létezik olyan szó hogy szappanozkodni?

Figyelt kérdés

2016. febr. 19. 08:44
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
Inkább úgy mondjuk, hogy (be)szappanozni magát.
2016. febr. 19. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:

Létezik, de minek.

A jelentése: valaki szappannal keni önmagát többször egymás után. És közben élvezi.

2016. febr. 19. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 Wadmalac ***** válasza:
100%
Annyira praktikus, mint a vakarózkodni. A nyelvtanilag ugyan helyes, de szükségtelen raghalmozásokat a nyelv magától kiselejtezi.
2016. febr. 19. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
A magyar szóképző nyelv, minden szó automatikusan létezik, amit létre tudsz hozni, és egy másik magyar külön magyarázat nélkül megérti, mit jelent.
2016. febr. 19. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 BringaManó ***** válasza:
100%

szerintem meg létezik, teljesen jó, nem fölösleges raghalmozás, mert a szappanozás nem ugyanaz.

pl. a kezemet szappanozom, vagy a gyerekemet szappanozom, stb., ám ha magamat szappanozom, de ezt a tárgyat ("magamat") nem szeretném külön odabiggyeszteni, akkor azt teljesen jól kiváltja a szappanozkodom. ez teljesen normális és egészséges használata a -kodik/-kedik/-ködik visszaható igeképzőnek, az pont erre való.

az más kérdés, hogy nem túl produktív – vagyis ritkán alkotunk ilyen képzővel új szót, inkább a meglévőket használjuk, és az új kreálmányok furának tűnnek –, de egyrészt azért nyugodtan lehet új szót alkotni vele (pláne ha még értelme is van :-), másrészt a szappanozkodik nem új, én ismerem, használom, és a gugli is ismeri. :-) (igaz, nincs rá annyi sok találat, mint amire számítottam... és a Magyar Nemzeti Szövegtárban sincs... mindegy, a lényeg, hogy a válasz: igen. :-)


----


#1:

az igaz, hogy gyakrabban mondjuk úgy. de ez nem ellenérv (sőt, aki szeret voltozatosan/szokatlan kifejezéseket használva beszélni, annak inkább a szappanozkodás használata melletti érv :-)


#2:

én úgy érzem, hogy nálad valahogy összecsúsztak a kodik/kedik/ködik képzős szavak jelentései... ezekre az összetevőkre tippelek:

– vannak olyan igék (jó sok), amelyekben valóban nem annyira a visszaható jelentés a lényeg, hanem inkább "gyakorító jellege" van ennek a képzőnek, vagy legalábbis több kis dolgot, kis "cselekvéscsomagot" jelent, pl. ügyetlenkedik/töketlenkedik, idegeskedik, settenkedik, kutakodik, rakodik;

– és van, aki "élvezkedik", de abban nem a "kedik" jelenti az élvezetet, hanem az "élvez". :-)


pl. a mosakodásban nincs benne, hogy többször egymás után csinálja, és nem tudjuk, hogy élvezi-e,

és ugyanez igaz arra, hogy tamáskodik, bátorkodik, viselkedik, egyezkedik, türelmetlenkedik, árulkodik (bár ő talán élvezi ;-), szomorkodik (na, ő biztos nem...)


#3:

ó, vigyázzunk, ott más a helyzet, az úgy indul, hogy vakar (vmit), és a vakaró(d)zik-ot az -ó(d)zik már elve visszahatóvá teszi. (ehhez képest valóban túlzás lenne megpakolni még egy kodikkal)

2016. febr. 19. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 Wadmalac ***** válasza:
Hát, akkor marad a szubjektív szempont, hogy belesajdul a fülem. :D
2016. febr. 19. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:

"m ha magamat szappanozom, de ezt a tárgyat ("magamat") nem szeretném külön odabiggyeszteni, akkor azt teljesen jól kiváltja a szappanozkodom"


Érdekes okfejtés. Akkor, ha a pofozom helyett azt írom: pofozkodom - ez azt jelenti, hogy magamat pofozom???

2016. febr. 19. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 BringaManó ***** válasza:
100%

hadd idézzem magamat, mert nem tudnám ennél jobban leírni (sajnálom, hogy elsőre nem olvastad, de végül is jogos, hiszen az a válaszdarabka a #2-nek volt címezve):

"– vannak olyan igék (jó sok), amelyekben valóban nem annyira a visszaható jelentés a lényeg, hanem inkább "gyakorító jellege" van ennek a képzőnek, vagy legalábbis több kis dolgot, kis "cselekvéscsomagot" jelent, pl. ügyetlenkedik/töketlenkedik, idegeskedik, settenkedik, kutakodik, rakodik;"

...és pofozkodik.


Egyébként itt éppen egy olyan eset van, amelyikben mindkét jelentést hordozza a -kodik:

egyrészt több pofonról van szó, amikor pofozkodássá fajul a helyzet, másrészt valón kap ő is, tehát "adok-kapok" történik: aki pofozkodásba keveredik, az magát is pofoztatja jó eséllyel (kivéve Chuck Norris ;-).

Tudom, hogy ez esetben sem saját magát pofozza az illető, hanem csupán lehetőséget teremt/kiprovokálja, hogy más pofozza őt, de hát ez is benne van a pakliban, van ilyen... – pl. aki üzekedik, az sem saját magát űzi, hanem vagy ő "űz", vagy őt "űzik"... ;-) vagy legyen akkor már inkább a "szeretkezik" (hiszen a kezik/kedik kvázi ugyanaz): ő sem (csak) magát szereti, hanem (jobb esetben) szeret és szeretik...

2016. febr. 19. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 BringaManó ***** válasza:
Wm: Hát OK, az lehet, arról nem tudlak meggyőzni, hogy ne sajduljon, sajnos. De ígérem, hoyg a jelenlétedben, ha egy mód lesz rá, elkerülöm a szó használatát. (Pedig akkor még nem is említettem, hogy a korral haladva néha azt mondom a gyerekeknek, – Wm, fület befogni! – hogy tusfürdőzködjenek már gyorsabban... ;-)
2016. febr. 19. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 Wadmalac ***** válasza:
Jáááj, ne kínozz! :D
2016. febr. 19. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!