Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Másik után többes szám?

Másik után többes szám?

Figyelt kérdés

Láttam leírva: másik problémák is voltak

Szerintem inkább: más problémák is voltak


2016. márc. 21. 18:41
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem is.
2016. márc. 21. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Úgy érzem, hogy mindkettő helyes.
2016. márc. 21. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 BringaManó ***** válasza:
100%

Aha, érdekes. Mi lehet az oka?

Az én megfejtésem: a más problémában benne van a más szó, és az nemcsak azt jelenti, hogy 'további', hanem olyan jelentése is van, hogy 'eltérő', 'másmilyen'. Talán itt kifejezetten nem szeretett volna ilyet írni a közlő, hanem csak arra akart utalni, hogy voltak "további (hasonló) problémák" is. Talán ezért próbálta olyanra torzítani a "más"-t, ami még kb. ugyanazt jelenti, de még sincs benne a "másmilyen". Ezt persze mondhatta volna szebben (kis lovag :-), pl. "további problémák is voltak", "egyéb problémák is voltak" – de hát nem így tett. Sebaj, majd legközelebb.


Aztán az is lehet, hogy túlgondoltam, és egyszerűen az ő nyelvváltozatába belefér ez is. :-)


(Vagy az is lehet, hogy sima elgépelés(féleség): pl. eredetileg "másik probléma" volt, és átfogalmazta, de csak félig sikerült, és ilyen "sánta" maradt...)

2016. márc. 21. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Nem vagyunk egyformák. Az igényességben se.
2016. márc. 22. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

BringaManó, +1


Én is úgy értelmezem, hogy a "más" az eltérőt, különbözőt jelent, és ezt továbbgondolva használjuk még "további" értelemben, tehát hogy "még más is".


A "másik" jóval konkrétabb jelentésű. Leginkább párba állításkor használjuk, tehát van egy valami, és van egy másik. Szerintem emiatt nem igazán működik többes számban, mert a "másik" az egy darab, ami különbözik az egyiktől. Ha nem lehet párba állítani a dolgokat, akkor inkább "más", mert az általánosabb értelmű.

2016. márc. 22. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 BringaManó ***** válasza:
(Igen, alapnak vettem, hogy a gond az, hogy a "másik" = 'a kettő közül nem ez, hanem az'. És hogy emiatt elvileg nem értelmes többes számmal. És ezért rögtön megmagyarázni próbáltam a "balesetet". :-)
2016. márc. 22. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm! :)

Én is egyetértek veletek.


És ezek közül melyik variációt választanátok?

Ez kicsit jobb, mint az.

Ez kicsivel jobb, mint az.


Dupla olyan gyors(an).

Duplán olyan gyors(an).

2016. márc. 22. 22:09
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

"Ez kicsit jobb, mint az.

Ez kicsivel jobb, mint az."


Mindkettő egyformán jó.


"Dupla olyan gyors(an).

Duplán olyan gyors(an)."


Dupla olyan gyors(an).

2016. márc. 22. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 BringaManó ***** válasza:

az első kicsit "sztenderdebb" (amitől lehet kicsit jobb, bár szövegtípusa válogatja),

a második kicsivel lazább, "pongyolább", de tényleg csak kicsivel;


a dupla olyan gyorsra szavazok, a másik kicsit összekuszálódottnak tűnik: duplán olyan gyors = kétszer olyan gyors, de ?kétszeresen olyan gyors?... érteni értem, de nyelvbotlásnak gondolnám.

2016. márc. 22. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!