Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Szerintetek helyes az ilyen...

Szerintetek helyes az ilyen mondat?

Figyelt kérdés

Nincs mit mondjak.

Van hova menjek.



2016. ápr. 11. 00:30
 1/4 BringaManó ***** válasza:

Picit "csúnya" (pongyola, nem választékos) – viszont nem tudom, hogy érted, hogy "helyes"-e... Használják az anyanyelvi beszélők, tehát létezik.

Bizonyára van olyan környezet is, ahol "helytelennek" nevezhetjük: pl. ha választékos, kifogástalan, szép magyar beszédre akarja nevelni Higgins professzor Eliza Doolittle-t, akkor bizony ezeket a mondatokat el kell felejtenie. :-)

2016. ápr. 11. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Ezek elvileg két forma keverékei:


Nincs mit mondanom + Nincs semmi, amit mondjak -> Nincs mit mondjak.

Van hova mennem + Van hely, ahova menjek -> Van hova menjek.


Ezek vannak összekeveredve, bár sok ilyen mondat van, és talán már nem számít szigorúan véve helytelennek.


Ami viszont szerintem nagyon csúnya:

Muszáj megcsinálnom + kénytelen vagyok megcsinálni -> muszáj vagyok megcsinálni.

Valószínűleg + valószínű, hogy -> valószínűleg, hogy.

2016. ápr. 11. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Anyanyelvi beszélők széles körben használják, tehát helyes.
2016. ápr. 11. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 BringaManó ***** válasza:
Ez igaz, de az ún. nyelvhelyességre nincsen olyan (többé-kevésbé) egzakt szabályzat, mint a helyesírásra, ezért nehezebb megmondani, hogy "helyes"-e valami. Erre utaltam azzal, hogy ez helyzetfüggő. Inkább mondjuk úgy, hogy létező szerkezet, amit valóban széles körben használnak – és azt már az adott helyzet dönti el, hogy helyes-e: pl. egy igényes sajtótermékben simán kijavítanák azt, amit az imént írtam: "létező szerkezet, AMELYET valóban széles körben használnak". [csak a példa kedvéért írtam elsőre amit-tal :-), bár ez talán fel sem tűnt a többségnek – akkor "helyes" vagy "helytelen"?... simán "köznyelvi" vagy "igénytelen"?... stb.]
2016. ápr. 12. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!