Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Az új,12. helyesírási szabályz...

Az új,12. helyesírási szabályzathoz nincsen még helyesírási szótár?

Figyelt kérdés

2016. jún. 22. 11:24
 1/3 BringaManó ***** válasza:

hogy érted, hogy a szabályzatHOZ?

a könyvben van egy nagy szótárrész,

és ugyanazt a neten is lehet használni két évig, ha igaz (még nem próbáltam :-).


szeretnél még egy külön szótárt azon kívül is?

2016. jún. 22. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
A 11. Akadémiai Helyesíráshoz van egy Akadémiai Helyesírási Szótár, nem tudtad? Már iskolában is használta mindenki. A Szabályzat végén csak rövid szótár van, szűk szókinccsel. Tudom, hogy van olyan kiadás, amihez netes szótárhoz való hozzáfárás is jár, de jó lenne, ha nem csak két évig hazsnálhatnám, illetve nem kellene kétévente újra megvenni.
2016. jún. 23. 07:35
 3/3 BringaManó ***** válasza:

Hogy van akadémiai kiadású Magyar helyesírási szótár (MHSz.), az világos, de azt már nem tudom, hogy az mennyire az AkH.11-"hez" van kiadva: tudtommal először 15(!) évvel később jelent meg.

Voltak szótárak előtte is, utána is, pl. a wiki azt mondja:

[link]

"A Magyar helyesírási szótár (...) elődei, a Helyesírási tanácsadó szótár (HTSz., 1961–1983, ISBN 9632051173) és a Helyesírási kéziszótár (HKsz., 1988–1998, ISBN 9630569051) terjedelmét kibővítve mintegy 140 000 szót és szókapcsolatot tartalmaz (ezt csak az Osiris Kiadó Helyesírás c. kötete múlja felül 213 974 szóalakjával). A korábbi kiadáshoz képest mintegy tízezer új szóval gazdagodott, közel ezer, idejétmúlt alak pedig kimaradt belőle."


Az AkH.12-re az van írva, hogy "8000 új szóval bővített szótár", nem tudom, mennyi így összesen, nyilván közel sem 140000, de azért nem mondanám, hogy "rövid szótár van, szűk szókinccsel", bár minden relatív. :-)


"Már iskolában is használta mindenki." – lehet, nekem sosem volt, de én nem is vagyok mindenki :-)

(Na jó, azért láttam már a "nagy fehéret": életemben kb. 10-szer már felütöttem a munkahelyemen. :-)


Bizonyára ki fognak adni majd néhány év múlva valami új szótárat, de addig nyugalom, tessék a szabályzatbeli változásokat emészteni. :-)


Ami pedig kérdéses, azt kérdezd meg a megfelelő tanácsadó szolgálatoknál. (mta, e-nyelv, gyk... :-)))

2016. jún. 23. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!