Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Honnan tudom hogy melyik szót...

Honnan tudom hogy melyik szót kell "j"-vel és melyiket kell "ly"-vel írni?

Figyelt kérdés
Arra gondolok hogy van e erre valami szabály és egy külföldi diáknak hogyan mondjam el hogy mikor hogyan írja?
2008. okt. 3. 19:03
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Azokat a szavakat mondjuk ly-vel, amiben ha a lyt-t l-el helyettesítjük, ugyanolyan értelmes szó lesz. Nekem így magyarázták, bár én magyar vagyok... Pl lány - lyány, luk - lyuk, stb.
2008. okt. 3. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

igen, valóban létezik egy ilyen "szabály".

nem véletlen írtam idézőjelbe, hanem azért, mert nem minden esetben működik, csak megközelítően helyes.

általános szabály nincs, minden szónak külön meg kell tanulni a helyesírását. (természetesen a "ly" ill. "j" - s szavakra értem...)

nem olyan ritka ez, mert pl. az angolban is együtt kell tanulni a szó kiejtését és az írását, mert nincs (vagy csak nagyon kevés) általános szabály van.

2008. okt. 3. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszi a választ.(és köszi a moderátornak is)
2008. okt. 3. 20:05
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Egyetértek az elsővel, nekem is így tanította anyám, bár fordítva: Ha kimondjuk a j betűs szót L-lel, akkor megváltozik az értelme. Pl. tojás-tolás, fej-fel, stb...


De rengeteg a kivétel, és ezért nem árt egyedileg sem megtanulni. A fenti segítség, csak akkor jó, ha hirtelen nem jut az eszünkbe az írásmód.

2008. okt. 3. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!