Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » 2/1 vagy 1/2, melyik a helyes?

2/1 vagy 1/2, melyik a helyes?

Figyelt kérdés
Ha valami részeinek a felosztásáról van szó, mondjuk hogy valaki hány pontot ért el egy dolgozat adott feladatánál akkor melyik a helyes?

2016. dec. 18. 20:44
 1/9 anonim ***** válasza:
0%
2/1 jelenti azt, hogy a ketto pontbol 1-et kaptal.
2016. dec. 18. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Nagyon köszi.
2016. dec. 18. 20:46
 3/9 BringaManó ***** válasza:
70%

mindkét sorrendet használják, mert mindkettő logikus bizonyos szempontból,

és azért nem kristályosodott ki a dolog, mert a legtöbbször nem okoz gondot: egyértelmű, hogy

ha x/y pontot kaptál, akkor a nagyobbik a maximum,

ha az x/y egy többrészes sorozat valahányadik része, akkor a nagyobbik szám jelenti az összeset,

stb.

2016. dec. 18. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Számomra az 1/2 a logikusabb, vagyis egy a kettőből. Így az egészhez való viszonyát is megadja, mint törtszám.

De gyakran használják fordítva is, mert kimondva magyarosabb, hogy "kettőből egy". Ilyenkor tekinthetjük egyfajta rövidítésnek is.

2016. dec. 18. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 BringaManó ***** válasza:
55%

hát ugye mifelénk (mármint a magyar nyelvben), az külön bekavar, hogy itt amúgy is sok olyan "nagytól kicsi felé" típusú sorrend van, ami más nyelvben nem így van:

családnév, utónév

év, hó, nap

város, utca, házszám


ehhez képest pl. "logikusnak" tűnhet a teljes/rész sorrend.


(aki nagyon matekos, az mondhatja, hogy ha 10 pontot szereztem 20-ból, akkor 10/20 a logikus, mert a 100%-os eredmény felát (1/2-ét) sikerült elérni... – na de hát ez nem matek, ez nem egy törtszám, hanem így jelölünk valamit, aminek semmi köze az osztáshoz.)

2016. dec. 18. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Nem azt mondtam, hogy konkrét köze lenne az osztáshoz (vagy talán csak rosszul fogalmaztam), hanem hogy úgy logikusabb, ha már per jelet használunk benne. A per jel ugyanis nem nyelvtani jel a magyarban, mint ahogy mondjuk a kötőjel vagy a pont.
2016. dec. 18. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 BringaManó ***** válasza:

Jó, jó, igazából nem is ellenvetésnek szántam, inkább kiegészítésnek, folytatásnak, én is bocs, ha félreérthető voltam. :-)


(A nyelvtani jelekhez meg nem értek. Elvileg azért a szabályzat is említ ilyen jelet (jó, nem "nyelvtani jel"-ként), és ott valóban tört, illetve vagylagosság... [link] )

2016. dec. 19. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
A per jel osztást jelent. A 2/1 azt jeleneti, hogy "kettő", az 1/2 pedig azt, hogy "fél. A dolgozat értékelésénél is mindig a kisebb szám van elöl.
2016. dec. 19. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 BringaManó ***** válasza:
(na ugye, megmondtam! :-)
2016. dec. 20. 02:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!