Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Aszpirintól, vagy Aszpirintől?

Aszpirintól, vagy Aszpirintől?

Figyelt kérdés
Hogy helyes?
2017. febr. 23. 20:11
1 2
 1/12 anonim válasza:
56%
Aszpirintől
2017. febr. 23. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim válasza:
100%

Igazából mindkettő helyes. Vannak olyan nyelvjárások, ahol máshogy mondják. Ma tanultam nyelvtanból. Enélkül én is azt mondtam volna, mint előttem.

Azonban ha mégis félrevezettelek, elnézést kérek. :)

2017. febr. 23. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

E, é, i, í, ü, ű ö, ő magas hangrendű magánhangzók, a, á, u, ú, o, ó mély hangrendű magánhangzók. Szabály szerint magas hangrendű szavakhoz magas, mélyekhez mély toldalék tartozik. Vegyeshez lehet magas és mély is, de általában magas.

Szóval nem helytelen a mély, de jobb a magas. Nyelbjárástól is függ.

2017. febr. 24. 01:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 BringaManó ***** válasza:
100%

a #3 jól írja le tömören

érdekes, hogy a közhiedelem – pl. a [link] – szerint vegyeshez mély kell, de ez tényleg marhaság, bár azt nem tudom, hogy igaz-e az "általában magas", ahogy a #3 írta... az biztos, hogy változó, bővebben:


hát ugye az van, hogy az aszpirin szabályosan mély toldalákot vonzana, mert az i a hangrendi illeszkedés szempontjából semleges ("átlátszó"), így az a-hoz kéne igazodni, pl. addigival, áprilisban, labilisan.


csakhogy ez alól sok kivétel van, és ezt a következőkkel magyarázzák az okosok*:


egyrészt: ha több ilyen semleges (é/i/í) szótag van a tő végén, akkor az már "hajlamos magasodni", vagyis elhalványul az előttük lévő mély hangrendű szótag hatása,

pl. ha két ilyen szótag van, akkor: Tahitire, kolibrivel (ezek mély hangrendűvel sem vészesek);

ha pedig három, akkor még esélytelenebb a mély hangrandű: horribilisek, Arkhimédésznek

(négy semleges szótagra végződő vegyeset nem is találtam);


másrészt: van olyan, amikor a nyelvérzék egy szót összetételnek érez (ebben vagy igaza van, vagy nem, most mindegy), és ilyenkor is magas felé hajlik, hiszen az összetett szavaknál az utolsó tag hangrendje számít, talán ezek ilyenek: oxigénre, Olivérrel, majonézzel.


mondok még egy rakás olyat is, amelyik ingadozó, mindenki döntse el, hogy a fentiek közül melyikre melyik igaz:

matinéra/re, Rossinival/vel, alibival/vel, agilisan/esetleg -en, Arisztiddal/del, Noéminak/nek, staniclibe/ba, szanitécok/ek, krupiénak/nek, klarinéttal/tel, Jurisicsnak/nek, dossziével/val.


nos, az aszpirin is olyan, hogy alapból "aszpirintól" lenne, de – vélhetően a fenti okokból – én is úgy érzem, hogy inkább aszpirintől (bár a mély sem hibás).



* forrás:

1. rész: [link] (5'50"-től)

2. rész: [link]

(ehhez a témához talán elég a második rész is, bár az első rész végén kezdődik a téma)

2017. febr. 24. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 BringaManó ***** válasza:
83%

bocs, közben megvilágosodtam, hogy van rendes archívum is:

[link]

ld. febr. 1-i műsor:

[link] 20170201.mp3

19'45"-től van a vegyes hangrendűek toldalékolása

2017. febr. 24. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim válasza:
48%

Aszpirintól helyes

Mert a vegyes hangrendű szavakhoz általában mély hangrendű toldalèk kapcsolódik.

2017. febr. 26. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
64%

"Mert a vegyes hangrendű szavakhoz általában mély hangrendű toldalèk kapcsolódik."


Hát ez így nem igaz.

Te magad sem így toldalékolsz.


>valami<

Felülök valamira?

Vagy valamire?


Ugye te is úgy mondod, hogy felülsz valamire???


Hiába vegyes hangrendű, és hiába van két mély hangrendű magánhangzó is az elején (ezek vannak többségben), mégis ha a szó végén magas hangrendű magánhangzó van, jó eséllyel odavonzza következőnek magához a magas hangrendű toldalékot.

2017. febr. 27. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm az érdekes válaszokat!
2017. febr. 28. 08:42
 9/12 BringaManó ***** válasza:
100%

#6:

"a vegyes hangrendű szavakhoz általában mély": j, hogy éppen előtted kettővel bátorkodtam jelezni, hoyg ez nem így van, és az előtted lévő kommentben éppen belinkeltem azt amikor a két nyelvész prof is kimondja, hogy ez a "tétel", úgy, ahogy van, nem igaz.

(egy másik műsorban (vagy ugyanebben máshol?) konkrétan azt is mondja Nádasdy kerekperec, hogy ha ilyet állít egy tankönyv, akkor az hazugság... :-)


#7:

el tetszett tévedni:

jól indul a válasz ("Hát ez így nem igaz"),

de a példa már rossz ("valami"): a szavak hangrendjéről – pláne a hangrendi illeszkedés szempontjából – az egyszerű (tő)szavak esetében szoktunk beszélni, márpedig a "valami" összetett szó, így ott csak az utolsó tag, a "mi" számít.

végül pedig ez a "ha a szó végén magas hangrendű magánhangzó van, jó eséllyel odavonzza" kb. ugyanannyira igaz, mint a "vegyeshez általában mély" elmélet. ismétlem: egyrészt az é/i/í (szinte) átlátszó a hangrendi illeszkedés szempontjából, másrészt van egy rakás olyan szó, ahol mindkétféle toldalék jó lehet, jellemzően a mély szótag + "e"-s szótagra végződők:

balett, Ahmed, Zsanett, Karesz,

kráter, Ágnes, hárem, kábel,

fotel, hotel, bojler, Odett,

tróger, póker, dzsóker, dózer,

bunker, dzsungel, stukker, rubel,

púder, Grúber, sznúker, brúder

stb.

2017. febr. 28. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 BringaManó ***** válasza:

* "jó, hogy éppen"

(és a többi elgépelésért is bocs :-)

2017. febr. 28. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!