Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Múlt idő kifejezése jelennel?

Múlt idő kifejezése jelennel?

Figyelt kérdés

Erre gondoltam:

Azt hittem, szeretsz.

Azt hittem, szerettél.


A második csak a múltra vonatkozik, de az elsőnél lehet úgy is érteni, hogy most szeretsz, de akár úgy is, hogy a múltban szerettél (pl. Tavaly nyáron még azt hittem, szeretsz.)


Vagy ez hülyeség?


2017. márc. 14. 12:20
 1/5 crudy ***** válasza:
Nem rossz, sőt az első a helyes.
2017. márc. 14. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 BringaManó ***** válasza:
52%

igen, magyarul sima esetben a "hogy szeretsz" akkori jelen időre vonatkozik, amire a főmondat utal, ld.:

tavaly még azt hittem, hogy szeretsz

(mármint hogy akkor (még) éppen szerettél)

majd jövőre is bizonyítsd be, hogy szeretsz

(mármint hogy még akkor is éppen szeretni fogsz)


ennek megfelelően a múlt idő is ahhoz képest múlt idő:

amikor hazajöttem a kiküldetésből, akkor azért vájt annyira, hogy új párod volt, mert azt hittem, hogy szerettél. (= azt hittem, hogy előtte – tehát amikor elutaztam – még szerettél, és csak akkorra múlt el a szerelmed, mikorra visszajöttem.)

ha tudtam volna, hogy már előtte is csak színlelted a szerelmet, és sosem voltál igazán belém bolondulva, akkor nem fájt volna annyira – és persze én sem siettem volna hozzád haza, hűségesen várva, hogy újra találkozzunk.


vagy a jelen idő is lehet a jövőhöz képest múlt...

("Ha a ma lesz a holnap tegnapja..." ahogy a "költő" mondja :-)

Pl.:

kell egy komoly alibi, hogy majd a bírósági tárgyaláson is be tudjam bizonyítani, hogy ma – vagyis most, a gyilkosság pillanatában – külföldön voltam.



na, ezt jól elmagyaráztam?... :-)

pedig eddig azt hitted, hogy érted, mi?... (vagy azt hitted, hogy értETTed?...)

2017. márc. 15. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Hú, köszönöm a részletes választ!

Azt hiszem, értem :)


Még valamit hadd kérdezzek.

Ha azt mondom:

"Nagyon bánt, hogy tíz éve pont a születésnapomon hagytál el" (= még most is bánt)

Nem hangzik furcsán, ugye? Vagy jobb lenne inkább múlt idővel "Nagyon bántott, hogy..."? Szerintem nem, mert ebből nem feltétlenül derül ki, hogy a jelenben is bánt.

2017. márc. 15. 17:35
 4/5 BringaManó ***** válasza:
52%

Bevallom, hogy egyelőre nem értem a kérdésben a "buktatót" (vagyis azt, hogy egyáltalán mi benne a kérdés), hiszen itt nem kell foglalkozni a múlt idős résszel:

ha azt akarod mondani, hogy most bánt, akkor írd jelen időben: "nagyon bánt",

ha azt akarod írni, hogy korábban/régen bántott, akkor írd múlt időben: "nagyon bántott",

ha pedig azt akarod írni, hogy már akkor is bántott, és ez még most is így van, akkor írj valami olyat, ami ezt fejezi ki, pl.:

"Ma is nagyon bánt, hogy..."

"Azóta is nagyon bánt, hogy..."

"Ma is pont úgy bánt, hogy..., mint azon az átkozott napon."

2017. márc. 15. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Valóban hülyeséget kérdeztem, bocsi!

Amúgy köszi a választ :)

2017. márc. 16. 10:02

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!