Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Van olyan helyesírási szabály,...

Van olyan helyesírási szabály, hogy a hosszú, összetett szavakat hét szótag felett kötőjellel kell írni?

Figyelt kérdés
Nekem úgy rémlik, mintha még általánosban tanultam volna ilyet. Tehát például a szerelőműhelyt még egybe írom, de az autószerelő-műhelyt már kötőjellel. Van ilyen?

2017. márc. 17. 00:39
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Van. A többszörösen összetett szavak esetén kötőjellel szét lehet választani, ha 6 szótagnál hosszabb.

[link]

(139. pont)

2017. márc. 17. 01:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
69%
De csak szét LEHET választani, nem KELL.
2017. márc. 17. 01:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Meg érdemes is igazából, mert így sokkal átláthatóbbá válik az egész hosszú szó. Meg akinek nincs nagy gyakorlata az olvasásban, annak meggyűlhet a baja a rengeteg egymás utáni betűvel, vagy a kiolvasott szó értelmezésével.
2017. márc. 17. 02:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Ennél jobb példa az igazgatóhelyettes és a vezérigazgató-helyettes esete, mivel előbbi több, mint hat szótagból áll, mégsem kötőjellel írandó. Akkor kell a kötőjel, ha többszörösen összetett szóról van szó, vagyis legalább három, szó összerakásával született (vezér, igazgató, helyettes), de ezt már fent leírták.
2017. márc. 17. 03:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 BringaManó ***** válasza:
100%

valóban belekerült a szabályba a legutóbbi módosításkor egy elbizonytalanító "-hat" képző:


[link]

"A hat szótagnál hosszabb többszörös összetételeket azonban már többnyire kötőjellel tagoljuk a két fő összetételi tag határán"


[link]

"A hat szótagnál hosszabb többszörös összetételeket kötőjellel tagolHATjuk a két fő összetételi tag határán"


de ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ugyanúgy kötelező szabálynak tekintjük.

(szerintem csak a "többnyire" helyett tették bele, és talán azért, ezzel a megengedőbb attitűddel kevésbé stresszeljék azokat, akik a szókígyókkal szenvednek, de szerintem ez az elbizonytalanítás még rosszabb...

a "többnyire" pedig azért volt benne, mert vannak kivételek ugyebár.)

2017. márc. 17. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszi mindenkinek a válaszokat! :)
2017. márc. 17. 13:09

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!