Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Az alábbi "tün"-el kezdődő...

Az alábbi "tün"-el kezdődő szavak etimológiailag kapcsolatban vannak egymással?

Figyelt kérdés
tűnődni, tűnni, tünemény, tündökleni, tündér

2017. máj. 19. 18:07
 1/5 anonim ***** válasza:
Elég valószínű, hogy igen.
2017. máj. 19. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
És melyik lehetett legelébb?
2017. máj. 19. 18:54
 3/5 anonim ***** válasza:
78%
Természetesen. A tűnni tűnik úgy, hogy a szótöve ennek az egész tündéri szóbokor-tüneménynek. A többi ebből tündöklik elő toldalékolással.
2017. máj. 19. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Valyon mi lehet a kapcsolat a tűnni és a tűnődni között? Az egyik inkább a gondolkodással a másik a látással van összefüggésben.

És a tündér esetében a dérhez is lehet köze?

És mi van azzal az elmélettel, miszerint a tündér szó a sumér "dingir"-ből származik, melynek jelentése egészen más ez alapján.

2017. máj. 23. 16:32
 5/5 anonim ***** válasza:

"A tündér etimológiája nem tisztázott – vannak, akik egy sumer szógyököt ismernek fel benne (dingir sumer nyelven „isten(ség)”, „ég” jelentésű; egyébként ugyanebből a szóból vezetik le a tenger-t is), sőt a magyar népmesék Tündér Ilonáját is egy sumer isten nevéből származtatják (Dingir Ilama). (Bíró Lajos, Topa Gyula Dezső) (A dingir a sumer „ítélet” és „hozni” szavak összetétele. [1]) Mások török eredetűnek mondják. (Kiszely István)

Első adatunk a 15. századi Müncheni kódexből ismert: „És ők [a tanítványok], hogy láták őt [Jézust] a tengeren járatta [járni], alajték [vélték, gondolták] őtet tündérletnek és üvöltének.” A középkorban a „kísértet” mellett más, kimondottan negatív jelentésekben használták, mint Szenczi Molnár Albert magyar-latin szótára (1604) mutatja: „szörny, csodalény; varázsló; szemfényvesztő”; „az, aki kénye-kedve szerint különféle alakot tud ölteni”. Ezek alapján érthető a szó jelzői használata, „gyorsan elmúló, semmibe vesző, röpke, tünékeny” értelemben (ÉrtSz.), mely főként a költői nyelvre jellemző: például mint „változékony” Berzsenyinél: „Tündér szerencsénk változandó, / Hol mosolyog, hol utálva néz ránk.”)"

[link]


A tűnődik, tünemény, stb. szavakban az a közös, hogy valaminek a felbukkanására, felsejlésére, akár képzelet általi megjelenítésére, megjelenítésére utalnak. (Az eltűnik is hasonló, csak ellenkezőjére fordítva.)

2017. máj. 26. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!