Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Kiejtésben a lj mindig jj lesz?

Kiejtésben a lj mindig jj lesz?

Figyelt kérdés

Például ezekben a szavakban: toljad, eljárás, célja, teljes. Néztem pár helyen a hasonulást, de mindenütt olyan példákat írtak, ahol egyértelműen jj lesz (tanulj, alja meg ilyenek).


Az előbbi példákat a TV-ben mintha úgy hallanám, hogy jj-vel ejtik, de mintha nem mindig. Főleg az eljárás mintha ingadozna. Én ezeket mindet direkt lj-vel ejtem, rosszul? Szerintem a lj egymás mellett simán kimondható, legalábbis azért, mert így tanultam meg. A toljad meg ha valaki tojjad-nak mondaná, nevetséges és félreérthető lenne, nem?


Attól, hogy papíron erre még lenne valamilyen szabály, miért jelentené azt, hogy a gyakorlatban is úgy kéne működnie? A tsz sem lesz cc a szétszóródik szóban, nem?


(Ljubljana nevét hogyan mondjátok?)



2017. jún. 9. 15:40
1 2
 11/13 A kérdező kommentje:

Nem tudom miért bonyolítod az egészet, és miért is szűrted ki ezt a fél mondatomat föntről. Nyilvánvaló - hogyha már (engem) ennyire foglalkoztat a kiejtés és a helyesírás, akkor tisztában vagyok azzal, hogy a nyelvészetben nem betonba vésett, törvényesített, megparancsolt, kötelezően előírt szabályokról van szó, hanem csak valami normáról, sztenderdről, általánosan elfogadottról. Ez a lényege a kérdésemnek is. Olyan nagyon félreérthető, megtévesztő volt a számodra, hogy ezt direkt nem hangsúlyoztam ki? Azt hiszed, hogy azt gondoltam, hogy a mássalhangzó-törvény, hasonulás, kiesés stb. parancs amit be kell tartani?!


Teljesen elmentél más irányba, bonyolítani kezdted a dolgot, miközben a lényeget (a kérdés) kihagytad!

2017. jún. 10. 23:38
 12/13 A kérdező kommentje:
Ja, most látom, hogy az első válaszodban valamennyire elmondtad a véleményedet (milyen hangot kellene kiejteni ha nem egészen lj-t?), de a második válaszod teljesen fölösleges fáradozás volt részedről. Nem mondtál ott semmi olyasmit, ami ne lenne számomra világos és egyértelmű.
2017. jún. 10. 23:44
 13/13 BringaManó ***** válasza:
ne haragudj.
2017. jún. 11. 03:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!