Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Törpapa nevét hogy választjuk el?

Törpapa nevét hogy választjuk el?

Figyelt kérdés
Tör-pa-pa, avagy törp-a-pa?
2017. aug. 8. 21:17
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:
65%
Az elsőre szavazok, mert szerintem papa.
2017. aug. 8. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 anonim ***** válasza:
49%
Ha torp lenne, akkor kulon irnank, h torp apa. :)
2017. aug. 8. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 A kérdező kommentje:

Nem, nem írnák külön, hiszen Törperős is egybeírja a nevét :)


De szerintem is az első a helyes.

2017. aug. 8. 22:40
 4/26 anonim ***** válasza:
100%
Ő egyértelműen papa, mert az összes törp nagypapája Aprajafalván. Tehát Tör-papa nyelvtanilag. A törp-öt, és a papát vonták össze, tehát Törp-papa, csak 3 "p"-t nem írunk egymás mellé.
2017. aug. 9. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 A kérdező kommentje:
De ott nincs 3 p :)
2017. aug. 9. 00:28
 6/26 anonim ***** válasza:
100%

A helyesírás szerint összetett szavak esetén figyelembe kell venni a szóhatárokat. Bár az újabb kérdést vet fel, hogy tulajdonnév esetén összetett szónak számít-e az összetett szó, de az alábbiakban úgy veszem, hogy igen.


A kedvedért megnéztem a wikipédián a szereplők neveit, és van pl. olyan név, hogy Focitörp. Az ő esetében Fo-ci-törp az elválasztás. A Főtörp esetén Fő-törp.


Viszont vannak olyan összerántott nevek, amikor az összetett szó első tagját összemossák a törp szóval. Ilyen pl. a Költörp, ami a költő + törp szavakból lett összegyúrva. Bár itt könnyű az elválasztás, mert csak egy módja van: Köl-törp.


A Törpapa esetében attól függ az elválasztás, hogy mikből lett összerakva a szó. Az érdekességet az adja, hogy lehet úgy is értelmezni, hogy törp + papa, de lehet úgy is, hogy törp + apa (ebben az esetben a kiejtéskor ejtett szóvégi "papa" elég humoros, de van alapja, mert sok gyerek azt mondja az apjára, hogy papa).


Ez elég jó kérdés, hallod-e. Én hajlok arra, hogy törp + apa a legjobb értelmezése a szóösszetételnek, és ebben az esetben az elválasztás: Törp-a-pa.


Mivel a korábbi neveknél a "törp" szót külön szóként kezeltük, ezért szerintem a Törpapánál sem lenne indokolt szétválasztani, és ha még úgy értelmeznénk, hogy össze van rántva a törp és a papa, akkor sem lehetne a szóösszetétel elválasztásának szabálya miatt a "törp" tagot szétszedni, tehát szerintem a Tör-pa-pa elválasztás helytelen.


Igazából csak arra lennék kíváncsi, hogy tulajdonnevek esetében az összetett szó szabálya érvényes-e az elválasztásra.

2017. aug. 9. 01:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 chtt ***** válasza:

Tarani Zoltán megoldotta magának :)

[link]

2017. aug. 9. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 chtt ***** válasza:
(hopp, jav.: Tarnai)
2017. aug. 9. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 EagleHUN ***** válasza:
100%

Törp-papa


Az eredeti szavakban melyeket összevontak a két P -ből egy lett.

Így ha szétválasztod ismét ki kell írni mindkettőt!

2017. aug. 9. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/26 anonim válasza:
64%
Egyértelmű, hogy törp-a-pa, mert szóösszetételről beszélünk, mivel a törp a szótő, ami főnév, nem pedig a tör, ami ige. Hasonlóan Törp-e-rős, Törp-öl-tő, stb. Szerintem ez teljesen egyértelmű.
2017. aug. 9. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!