Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért tévesztik össze az...

Miért tévesztik össze az igazságot az igazságossággal, avagy a méltányossággal?

Figyelt kérdés

2017. okt. 24. 10:29
 1/5 anonim ***** válasza:

1. Csak mert jólesik nekik.

2. Véletlenül.

3. Nem tudják, mi az.

4. Egyéb.

2017. okt. 24. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 2*Sü ***** válasza:
100%

Filozófia, vagy vallási szempontból az igazságos, ami az igazság törvényeivel összhangban van. Igazságos az, ami az igazság fennállásának a feltételeit biztosítja. Nem véletlenül ugyanaz a két szó töve.


Ami miatt mégis összetűzésbe kerül az igazság az igazságossággal, az vagy az igazságról, vagy az igazságosságról kialakult képünk, az az, ami bizonyos értelemben hamis, fals. Az igazság az, hogy van, aki 5 évesen hal meg, és rövid élete során rengeteget szenved. Van, aki egy erkölcstelen, vállalhatatlan életben vígan leél 80 évet. Az igazság az, hogy a világ így működik. Mégsem tartjuk igazságosnak a dolgot.


Így tehát az igazságosság inkább egy emberi eszme, egy idea, mintsem az igazságból levezethető fogalom. Jó, hogy létezik ebben a formájában. Helyes, hogy úgy gondolunk rá, ahogy, mert ez jó irányba tudja vinni az embert. De tudni kell a kettő közötti viszony tulajdonképpeni nem létezését. Itt kétféle hibát lehet elkövetni:


1. Nem szabad az igazságosságból az igazságra projektálni semmit. Ez az, ami sok emberben nem tudatosul, és ebből alakulnak ki a vágy alapú érvelések, például kell, hogy legyen mennyország, hiszen ha nem lenne, a földi élet igazságtalanságai nem kompenzálódnak. Ez a fajta gondolkodás a legtöbbször a tágabb értelemben vallási meggyőződéssel – ide értve mindenféle ezoterikus világképet – rendelkező emberekre jellemző.


2. Nem szabad az igazságból a hétköznapi igazságosság fogalmunkat felülcsapni. Például azt mondani, hogy mivel léteznek tömeggyilkosok, ezért ez az igazság, ergo ez egyben igazságos, azaz helyénvaló is, nem kell ellene semmit tenni. Talán ebben a sarkított formában kevés ember gondolja így, mindenesetre más témákban hasonló gondolkodásmód meg leginkább a vadmaterialista emberekre jellemző.

2017. okt. 24. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Wadmalac ***** válasza:

Nos, lehet, hogy tévedek, de szerintem az igazság és az igazságos szavak csupán nyelvtanilag összeköthetőek.

Persze, valamikor az igazság szóból eredt, de mai általános jelentése szétvált.


Az igazság szó a hamis, hazug stb. ellentéte, míg az igazságos inkább egy általános erkölcsi normának való megfelelést takar.

2017. okt. 24. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 BringaManó ***** válasza:

Szépeket írtok! – Én meg még a kérdést sem értem... :-(

Mondjatok már egy példát ilyen összetévesztésre, kérlek, hátha felfogom, miről van szó... :-)

2017. okt. 24. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Wadmalac ***** válasza:

Nem tudom, talán a móunikasóban keverték páran.

Én még nem láttam rá konkrét példát.

2017. okt. 25. 07:16
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!