Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Eszek vagy eszem? Mostanában...

Eszek vagy eszem? Mostanában miért fordultak meg a cselekvések azon formái, amely általánosságra illetve egy bizonyos tárgyra utal?

Figyelt kérdés
Ha jól emlékszem régen úgy tanultuk, hogy "eszeK" VALAMIT, illetve "eszeM" AZT. Mostanság meg ilyeneket lehet hallani: "szabadidőmben olvasom" mitől mondja egyre több ember rosszul?
2010. jún. 7. 12:12
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
mert a legtöbbnek gőze nincs a magyar nyelvről, nemhogy még olyanró, hogy alanyi és tárgyas ragozás, ne viccelj ...
2010. jún. 7. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Igazad lehet, de ebben az az érdekes, hogy régen nem volt jellemző. Persze vannak klasszikusok "nem-e" , meg "j" és "ly" folytonos összekeverése, de ez a csere nemrég indult, talán 1 éve. És az a furcsa, hogy hirtelen nagyon sok ember rosszul mondja, még a médiában is előfordul. Ezért ötlött fel bennem a kérdés hogy esetleg változott a nyelvtan csak én lemaradtam valamiről? :S
2010. jún. 7. 12:51
 3/13 anonim ***** válasza:

meg pl bizzál bennem

ezt is gyakran hallani

de az nem úgy lenne helyes h bízz bennem?

vagy haggyál békén

tanuljá meg-> tanulj meg

vagy ezek helyesek?

2010. jún. 7. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
84%

Hát ha ezt régen így tanultad, akkor rosszul tanultad. Az "eszik" ikes ige, úgyhogy az alanyi ragozása is "eszem". A "szabadidőmben olvasom", az persze hülyeség, mert az "olvas" nem ikes.

Utolsó: helyes,a felszólító módnak van egy hosszabb és egy rövidebb alakja is.

2010. jún. 7. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
tegnap 16:55 Te vagy a fény az éjszakában. Ment is a zöld kéz.
2010. jún. 8. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
43%

ez az általános-határozott ragozás

eszeK vmit:általános

eszeM azt:határozott

2010. jún. 15. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
Újra elmondom. Az ikes igék alanyi (általános) ragozása is -m. EszeM valamit, és eszeM azt. Ellenben látoK valamit, és látoM azt. Érthető?
2010. jún. 15. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:
Igen, köszönöm, ez így érthető. Azonban én azt tapasztaltam hogy a nem ikes igéknél is rosszul mondják az emberek. Minden esetre csak érdekességként vetettem fel hogy miért szaporodott el a hibás használat. Köszönöm a válaszokat.
2010. jún. 21. 11:36
 9/13 anonim ***** válasza:
"nem hagyták, hogy egyek", vagy "nem hagyták, hogy egyem"?
2010. júl. 21. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
Utolsó: igen, eredetileg így lenne, de így, felszólító módban már nagyjából kihalt.
2010. júl. 21. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!