Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ez nyelvtanilag, hogy állja...

Ez nyelvtanilag, hogy állja meg a helyét? Én a Lacival megyek a boltba vagy Az Emőke megint elesett.

Figyelt kérdés
tehát a határozott névelők a nevek előtt. Ezek helyesek?
2018. jún. 23. 10:44
 1/10 anonim ***** válasza:
68%

Ez nem annyira nyelvtani, mint stilisztikai kérdés. Vannak, akik "bunkó pesti" tájszólásnak tartják, vannak akik szerint megvan a helye. Alapvetően írásban kerülendő, szóban, kontextustól függően oké. Nádasdy Ádám jól összefoglalja:


[link]

2018. jún. 23. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
62%

Helyesek.

Viszont a kérdésedben a „hogy” elé vesszőt tenni helytelen.

2018. jún. 23. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim válasza:
52%
Nevek elé nem teszünk névelőt
2018. jún. 23. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

#3


Csak a magad nevében beszélj :)

2018. jún. 23. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
39%

#3: Oké tehát akkor nem az a helyes, hogy:


A Bükkben találtak egy farkast.

hanem: Bükkben találtak egy farkast.


Vagy: Az Élet és Tudomány írja, hogy...

helyett: Élet és Tudomány írja, hogy...


Jó, hogy vannak emberek, akik értik a nyelvtant.

2018. jún. 23. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Személynevekhez nem igazán helyes határozott névelőt társítani, de elfogadott. Amúgy "elé" kerülhet más okból is, pl:

A Géza által írt kérvény, a Jenőnek szánt ajándék, stb.

2018. jún. 23. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Helyes mindkettő változat. Személy szerint azt tapasztaltam az eddigiek folyamán, hogy a határozott névelőknek ilyenfajta használata főképp Pest térségében használatos.


Ez nem megvetendő, úgy gondolom nem mondok újat azzal, hogy valamennyi tájegységnek vannak sajátos nyelvi jellegzetességei, nyelvjárásai, amelyek a magyar nyelvet gazdagítják, változatossá teszik ezáltal.


Megjegyzendő, ez külföldön is megfigyelhető. Aki járt pl. osztrák nyelvterületen, vagy akár Svájcban, az tudja, hogy a beszélt, és a tanult (irodalmi) német nyelv között némi eltérés fellelhető bizony.

2018. jún. 23. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Nekem teljesen helyesnek tűnnek.

"Én a Lacival megyek a boltba" Ezt a mondatot én is ugyanígy mondanám, nem hagynám el a névelőt előle. Sőt mi több, furcsállnám is ha anélkül hallanám. (Veszprémben élek már 24 éve, és itt is születtem.)

2018. jún. 23. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 BringaManó ***** válasza:
továbbá [link]
2018. jún. 24. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Én is hallottam olyat (miskolcitól ), hogy ezt cdak Pesten használják...

Hogyne...meg az egész Dunántúlon.

Veszprémi vagyok, nálunk mindenki így beszél, sose szóltak ránk emiatt (miskolciakra igen, azt mondták), en cdak az egyetemen értesültem arról, hogy van, aki nem tesz nevek elé névelőt...

2019. máj. 10. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!