Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » "A folyó 15km hosszú" vagy "A...

"A folyó 15km hosszú" vagy "A folyó 15 km hosszú"?

Figyelt kérdés

Továbbá: "Van 10ezer Forintom!" vagy "Van 10 ezer forintom!"?


Melyik a helyes írásmód?



2018. aug. 25. 22:20
1 2
 1/13 A kérdező kommentje:
A második mondatban valamiért kicsire konvertálta a "forintot", de remélem érthető, hogy nem az a lényeg!
2018. aug. 25. 22:21
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

Van köztük szünet. Úgy a helyes.

Amúgy a forint kisbetűs szó, csak rövidítés során kap nagy F kezdőbetűt.

2018. aug. 25. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
96%

A második. A mértékegységet alapból külön írjuk(km) illetve, ha egy mondatban szám szerepel, akkor azt szintén külön írjuk, mint egy külön szót, attól függetlenül, hogy betűvel kiírva pl. a tízezer egyben lenne.


Legalábbis amennyire én tudom, de idő kérdése, és beesik valaki, aki beidézi majd a megfelelő helyesírási szabályt is.

2018. aug. 25. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
88%
A mérőszámot és a mértékegységet mindig külön kell írni. Az ide vonatkozó szabály pedig mindössze annyi, hogy mindkettő külön szó (igen, a szám is szónak minősül, akkor is, ha nem betűvel írjuk le).
2018. aug. 25. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
Nekem is a második tűnik logikusabbnak, de írásban még is az szokott lenni, hogy az emberek egybeírják a mértékegységeket. Ez miért lehet?
2018. aug. 26. 00:50
 6/13 Alex Fly ***** válasza:
42%

Én is előfordul, hogy egybeírom...

Annak ellenére, hogy jól tudom, helyesírási hiba; mégis sokszor a mondanivaló alapján számomra így tűnik logikusabbnak. Kvázi az élő beszés ritmusának az írott megfelelőjeként...

2018. aug. 26. 02:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim válasza:

"A második mondatban valamiért kicsire konvertálta a "forintot", de remélem érthető, hogy nem az a lényeg!"


LOL, talán azért, mert a forint kisbetű :D


Egyeseknek hihetetlen érzéke van ahhoz, hogy mindig a szavak helytelen formájáról gondolják azt, hogy az a helyes.

2018. aug. 26. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 2*Sü ***** válasza:
86%

A mértékegységet – tulajdonképpen a pénznemet is annak tekinthetjük ilyen szempontból – mindig szóközzel kell elválasztani. Kivéve a fokot – ha nem hőmérsékletről van szó –, percet, másodpercet, százalékot, ezreléket.

8,3 km

120 Ft

3,5 kg

60 s

27 ℃

9,81 m/s²


De:

90°

47° 13′ 5″

25%

6,3‰


~ ~ ~


A 10 ezer esetén is szóközt kell hagyni. De akkor más sokkal elegánsabb a tízezer (egy karaktert megspórolni nem érdemes), vagy a 10 000.

2018. aug. 26. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
39%
érdemes egybeírni. Különírva zavaró lehet egy mérnöknek. Pl. ha a szövegszerkesztő külön tördeli a mértékegységet. Én mindig egybeírom, Angliában, USÁban is egybeírják, miért pont egy 10 milliós kisebbség miatt változtassam meg a szokásaimat, pont hogy szarok bele?
2018. okt. 9. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 2*Sü ***** válasza:

> Különírva zavaró lehet egy mérnöknek.


zavaró ≠ helytelen

nem zavaró ≠ helyes


Nyilván ha valaki olyan környezetben kommunikál, ahol a muszáj szót helytelenül „muszály”-nak írják, akkor számára az amúgy helyes „muszáj” lesz a zavaró. Pedig ez a helyes.


> Pl. ha a szövegszerkesztő külön tördeli a mértékegységet.


Egy analóg nyomdánál a tördelő feladata, hogy ilyen ne forduljon elő. Digitális nyomdászatban – de akár egy HTML létrehozásánál – meg erre való a nem törhető szóköz. Az, hogy megspórolják az ezzel való foglalkozást, az egy dolog, de ettől még nem válik helyessé az egybeírás.


> Én mindig egybeírom


Az egy dolog, ettől még nem válik helyessé.


> Angliában, USÁban is egybeírják


Nem írják egybe. Most úgy találomra:

[link]


Legalábbis az ottani normák szerint is úgy helyes, ha nem írják egybe. Egyedül a pénznem az, ami speciális, mert a dollár és a font jele megelőzi az értéket. Pl.: $69 £37.


> pont hogy szarok bele?


Na ez már egy vállalható és választható döntés. (Persze a maga esetleges következményeivel.) Csak ugye itt nem az volt a kérdés, hogy szerinted hogyan lenne érdemes írni, vagy hogy ha te alkotnád meg a helyesírási szabályokat, milyen szabályokat fogalmaznál meg, hanem az volt a kérdés, hogy a – már kész, már adott – helyesírási szabályok szerint melyik írásmód a helyes. Ez meg független attól, hogy mire és milyen magasról teszel. A kérdező nem tesz rá magasról, pont ezért tette fel a kérdést…

2018. okt. 9. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!