Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Tagadó mondatok ezek? Nem...

Tagadó mondatok ezek? Nem Marci hozott labdát. Gábor nem reggel utazott a mamájához?

Figyelt kérdés
A tagadó mondattal kapcsolatban van dilemmám. Egyik könyv azt írja: Tagadhatjuk a mondat egészét vagy csak egy részét. Pl. Marci nem hozott labdát. Nem Marci hozott labdát. A másik könyv szerint pedig ez tagadó mondat: Gábor reggel nem utazott el a mamájához. De ez már nem tagadó: Gábor nem reggel utazott el a mamájához. Szerintem ez az utolsó ugyanaz az eset, mint amit az első könyv tagadónak vesz. Úgy is magyarázzák, hogy olyan a tagadó mondat, mintha egy eldöntendő kérdésre nemmel felelnénk. De az utolsó példára is tudok feltenni olyan kérdést, amire ez a tagadó válasz: Reggel utazott Gábor a mamájához? Nem, nem reggel....

#nyelvtan #tagadó mondat
2018. szept. 29. 18:30
 1/3 BringaManó ***** válasza:
Hát nem tudom, hogy mi többet lehetne írni erről, mint a mit a kérdésben is leírtál... Ha kétfélét írnak, akkor kétfélét írnak – ez esetben azt a verziót tanuld meg a vizsgára/dolgozatra/felelésre, amelyiket a tanár preferálja...
2018. okt. 1. 02:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszi, rendes vagy, hogy válaszoltál, de én tudni szeretném, nem pedig a vizsgára bemagolni. :) Amúgy a címben szereplő utolsó mondat után véletlenül tettem kérdőjelet, az kijelentő akart lenni. Helyesen: Gábor nem reggel utazott a mamájához.
2018. okt. 2. 09:55
 3/3 BringaManó ***** válasza:
100%

na jó, de ha egyik szakember ezt mondja, a másik meg azt – ha jól értettelek –, akkor pont a GYK népe fog köztük igazságot tenni?... :-o

ezek szerint nem egységesek, ez van.

2018. okt. 2. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!