Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mentem vagy mentünk?

Mentem vagy mentünk?

Figyelt kérdés

Anyával mentem az iskola felé./Anyával mentünk az iskola felé.

Milyen jelentésárnyalatban lehet az egyiket(anyával mentem) és a másikat (anyával mentünk) használni? Vagy a második variációhoz egy harmadik alany is szükséges?



2018. nov. 1. 16:34
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Anyával mentem az iskola felé. - ÉN mentem, és ő is jött velem. Az én jelenlétem itt jobban ki van hangsúlyozva.

Anyával mentünk az iskola felé. - MI mentünk, közösen. Árnyalatnyi a különbség, leginkább azon múlik a választás, hogy a szövegkörnyezet mire vonatkozik, hogyan folytatódik, stb.

Anyával mentem az iskola felé, és azon gondolkodtam...

Anyával mentünk az iskola felé, és arról beszélgettünk...

2018. nov. 1. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 BringaManó ***** válasza:
78%

Igen, tök jó, még annyival egészíteném ki – ha szabad –, hogy az utóbbi példákat ne vedd "szentírásnak", fordítva is jó (esetleg jobb):


"Anyával mentem az iskola felé, és arról beszélgettünk..."

(így is jó, tehát a szövegkörnyezet, a folytatásban lévő szám/személy nem köt, ez az ízlésedre van bízva)


"Anyával mentünk az iskola felé, és azon gondolkodtam..."

(ebben egy kicsit benne van, hogy bár együtt mentünk – talán még valamit beszélgettünk is felületesen –, de én közben a saját gondolataimmal voltam elfoglalva)


[ezek persze megint olyan dolgok, amiket te is érzel, nyilván, nagy újdonságokat biztos ma sem mondtam. :-) ]

2018. nov. 1. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!