Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért ír egyre több ember...

Miért ír egyre több ember pont helyett felkiáltójelet minden mondata végére?

Figyelt kérdés

Facebook bejegyzések, hozzászólások között egyre többször futok bele, hogy nem a megfelelő írásjelet használják a mondat végén. Nekem is vannak helyesírási hibáim, elgépeléseim, de folyamatosan ilyenekbe futok bele Facebook csoportokban:


"Kisfiam 6 hetes! Császármetszéssel született! Nem tudtam szoptatni! Nem volt elég tejem! Nagyon pocakfájós! Már három különböző tápszert kipróbáltunk! A gyerekorvos szerint adjak neki probiotikumot! De nem használ! Ha este adom, akkor sem!"


"Múltkor találkoztam Lalival! Épp mentem bevásárolni a Sparba! Nagyon szomorú volt! Nem tudtam őt felvidítani! Tök depressziós! Úgy sajnálom! 5 napja szakított Andival! Visszaköltözött az anyjához!"


Nekem ez olyasmi, mint amikor a caps lock billentyűt benyomva hagyják és CSUPA NAGYBETŰVEL ÍRNAK MINDENT, MINTHA ORDIBÁLNÁNAK. (!) Viccet félretéve, miért használnak egyre többen felkiáltójelet egyszerű közléseknél? Vajon ezek az emberek a valóságban, élő szóban is mindig így hangsúlyoznak, hogy indokolt a felkiáltójel? Vagy a pontot nem találják a billentyűzetükön? Nem kötekedni szeretnék, csak tényleg nem értem az okát és nem tudom megszokni.



2018. dec. 7. 11:30
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
87%
azért mert keveset olvasnak, műveletlenek.
2018. dec. 7. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:

Egy ismerősöm még ezen is túltesz. Bemutatom:


A.PÉK.MIDEN.NAP.HAJNALBAN.KEL.HOGY.REGGELRE.LEGYEN.FRISS.KENYÉR.

2018. dec. 7. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 BringaManó ***** válasza:
80%

hogy miért?

mert valahogy jelezni akarják, hogy most fontosat mondanak, hogy valamit hangsúlyosan mondanak, hogy valamit egy kicsit emelt hangon mondanak, hogy igényelnek egy kis figyelmet a nagy netzajban – és minderre csak ezt az eszközt találják a billentyűzeten.

ha mindenhol lehetne máshogy is kiemelni, hangsúlyozni (dőlt/félkövér/aláhúzott), akkor sokan használnák azokat is, és azok terjednének el, de mivel fb-on, csetben, gyk-n, kommentfolyamokban és még sok más helyen nincsenek meg azok a régi, jól bevált lehetőségek, ezért hát ez harapódzik elfelé.


hogy miért nem érzik ezt furcsának, akik használják?

igen, valóban azért, mert keveset olvasnak – bár amiről beszélünk, az nem annyira "írott szöveg", inkább kvázi beszélgetés (ezért használtam én is fent sokszor a "mond" igét), tehát nem feltétlenül lenne közvetlen minta az, hogy szépirodalomban vagy újságban hogy szokták ezt csinálni... de azért egy kis hatása biztos lenne. na de ez mindegy most már.


a csupanagy is lehetne egy kiemelési lehetőség, csak az valóban az ordibálásnak van fenntartva. :-)

(nem értettem, miért írtad, hogy "viccet félretéve", mert amit írtál az komolyan úgy van, nem vicc. :-)

2018. dec. 7. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%

Mert buták. Nem sokat olvastak, így nem alakult ki bennük megfelelően az, hogy mi a különbség az egyes mondatfajták között. Nem tudják, mi az, amit ki kell emelni és mi az, amit elég "csak" kijelenteni. Ráadásul mivel buták, azt hiszik, minden, amit csak meg kívánnak osztani a néppel, nagyon fontos. Így hát minden felkiáltójeles lesz, mer' igennagyon fontos ám, hogy a gyerekorvos mondta, nem a szomszéd Mariska a közértbe'. Meg amúgy is fontos, meer' éjn mondom. A felkiáltójelek számának szaporítása jelzi, hogy mennyire fontos a kijelentés. Lásd még: A/4-es papírra Timesszal nyomtatott, irattartó "bugyiba" húzott, celluxszal rögzített csupa nagybetűs tiltó, engedélyező és tájékoztató feliratok lépcsőházakban, irodákban, iskolákban, munkahelyeken.

Egyébként az ilyen emberek sokszor szóban is így hangsúlyoznak. Vagyis inkább sehogy: mindent nagy lendülettel ordítanak. Kicsit olyan ez, mint a Mónika-show kevésbé óbégatós részei: minden mondatot nagy hangsúllyal küldenek meg az elején, mindig felkiáltó a hanglejtés, a kérdéseknél is, a vitákat pedig az dönti el, hogy ki a hangosabb vagy ki üt nagyobbat.

2018. dec. 7. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%
Előzőket megerősítendő: Sokan úgy érzik, hogy a sima kijelentő mód nem elég kifejező, túl átlagos, nem elég figyelemfelkeltő. Ez valóban azért is lehet, mert keveset olvasnak, nem érzik az írásbeliség súlyát, helyét a nyelvben, és szinte csak élőszóban fejezik ki magukat. Írásban is tuképpen beszélni próbálnak, az élőszó erejét próbálják írásba foglalni, mert nem érzik a helyes írott szöveg erejét.
2018. dec. 7. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 Wadmalac ***** válasza:
100%

Elismerem, engem is zavar. Rombolja a szövegtartalom valódi értelmét, érzelmi érték tartalmát.

A nagybetűk terén azt elfogadom, hogy szintén állati zavaró, ha valaki folyamatosan azt használja (még ordenárébb a minden szó nagybetűvel kezdése), viszont véleményem szerint a használata normális mértékkel nem csak kiabálás lehet, hanem nyomatékosítás, szövegrész kiemelés, főleg olyan fórumokon, ahol a karakterkészlet nem ad más (ferdén szedett, aláhúzott, vastag) kiemelési lehetőséget.

Például itt a GYK-n.

2018. dec. 7. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 BringaManó ***** válasza:

"még ordenárébb a minden szó nagybetűvel kezdése"


semmi köze egymáshoz a kettőnek...


"a használata normális mértékkel nem csak kiabálás lehet"


ez természetes: csak a folyamatos nagybetűzés a kiabálás (mondjuk egy teljes mondattól "fölfelé"), a szavak, kifejezések csupanagybetűzése kiemelésnek számít, igen.

2018. dec. 7. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
Fel akarják kelteni a figyelmet.
2018. dec. 7. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

Adott egy probléma a fejemben. Mondhatjuk úgy is, adott egy feladat. Na most a legtöbb feladatot sokféleképpen lehet megoldani.

Itt egyszerűen arról van szó, hogy az adott ember ki szeretne valamit fejezni, ami több a szó (mondat) tartalmánál. Választ valamit, amit tud. A stilizálás it ta GYK-n valóban nem egyszerű. De elég ritkán is van rá valódi szükség. Az egysíkú kifejezésmód azt mutatja, az illetőtől ennyi telik. Ha a kifejezés zavaros, még ennyi se. Ez ma a világban trend, Magyarországon sokszorosan erősebb trend. Az oka itt nem részletezhető (többek között) terjedelmi problémák miatt.

Romlik is a magyar helyesírás ezerrel...

2018. dec. 8. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 Wadmalac ***** válasza:
100%

"semmi köze egymáshoz a kettőnek..."


?


Miért ne lehetne? Ehhez ismerni kéne annak az embernek a logikáját, akinek túl gyakran shiften ragad az ujja. Ugyanúgy lehet az ok a félreértelmezett és rosszul alkalmazott nyomatékosítás.

Ha csak a főnevek kapnának nagybetűt, akkor elintézném hibás germanizmussal, de így...

2018. dec. 10. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!