Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Újpest-Központ vs Újbuda-közpo...

Újpest-Központ vs Újbuda-központ. Melyik a helyes írásmód?

Figyelt kérdés

Újpest-Központ nevében a 'k' betűt naggyal írja a BKK, míg Újbuda-központ esetén kicsivel. Néhány éve az volt az elterjedt nézet, hogy az Újbuda-központ elnevezés a helyes, ezért majd Újpest-központ is ezt az írásmódot fogja követni.

Néhány hete viszont megjelent egy cikk, miszerint valójában az Újpest-Központ írásmód a helyes, s Újbuda-Központot kellene módosítani.

[link]

[link]


2019. jan. 17. 13:30
 1/5 anonim ***** válasza:

A link szerint:

"Az Újpest-Központ helyett tervezett Újpest-központ név helyesírási szempontból hibás." ...

2019. jan. 17. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Igen, ezt én is írtam. Néhány évvel ezelőtt (mint pl. ahogy a Magyar Nemzetes cikk is mutatja) még az volt a helyzet, hogy a nagy K-s írásmódot mondta mindenki helytelennek.
2019. jan. 18. 22:37
 3/5 anonim ***** válasza:
66%

Nem tudom, miért találták ki, hogy a nagy K-s verzió a helyes. Nincs olyan városrész, hogy Újpest-Központ: olyan van, hogy Újpest, és annak van egy központja, ez alapján a kötőjeles-kisbetűs kapcsolás a helyes. A Budapest-belvárost is így írjuk, és nem úgy, hogy Budapest-Belváros. (Persze ez a belváros nem keverendő össze jóval kisebb területű, az V. kerület egy részét lefedő Belvárossal.)


Szóval én a Magyar Nemzet-írásnak adok igazat. (Béke poraira!)

2019. jan. 23. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Hoppá, hát csak kiderült, hogy a kisbetűs írásmód a helyes! A felújított állomáson már úgy olvasható.


(Csókoltatom a tudatlanokat, akik lepontoztak ahelyett, hogy utánaolvastak vagy végiggondolták volna.)

2019. máj. 10. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

A Földrajzinév-bizottság IHO-n bemutatott álláspontja sületlenséget tartalmaz. Elképesztő, hogy egy nyelvművelő cikk laikus (nem nyelvész) szerzője lelkiismeretesebben utánanézett a problémának, mint az elvileg ezzel foglalkozó testület.


Végül a BKK is a helyesírási szabályokra hivatkozva változtatta meg kis k-sra az újpesti végállomás nevét:

[link]

[link]

[link]


Egyébként az E-Nyelv is a kisbetűs írásmódot javasolja:

[link]

2022. okt. 12. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!